20/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014 - 19:04

Με Βεζένκοφ το ροζ φύλλο αγώνα ο Άρης

Επικράτησε δύσκολα με 69-64 του Απόλλωνα Πατρών στο «Nick Galis Hall»

Τη δεύτερη νίκη του στην Α1 πανηγύρισε ο Άρης, που δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά κέρδισε με 69-64 του Απόλλωνα Πατρών.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη είχε για πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ που ολοκλήρωσε το ματς με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ στο τελευταίο ματς που αγωνίστηκαν οι «κίτρινοι» με τον κόσμο στο πλευρό τους, αφού ακολουθεί η τιμωρία των τριών αγωνιστικών.

Για τους Πατρινούς ο Τορλίν Φιτζπάτρικ έκανε ό,τι μπορούσε, αλλά οι 21 πόντοι που πέτυχε και τα 10 ριμπάουντ που μάζεψε δεν ήταν αρκετά.

Ο Άρης πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά, αλλά ο Απόλλων ήταν σκληρό καρύδι και δεν του επέτρεπε να ξεφύγει. Κατάφερε, μάλιστα, για λίγο να πάρει προβάδισμα (27-28) για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0 και για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με 39-32 υπέρ των «κίτρινων».

Στα μισά της γ’ περιόδου ο Άρης πάτησε γκάζι και πήρε ένα προβάδισμα 12 πόντων, αλλά ο Απόλλων απάντησε και μείωσε εκ νέου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και ανέκτησαν τη διαφορά, την οποία και κράτησαν μέχρι το τέλος φτάνοντας στη νίκη με 69-64.

Δεκάλεπτα: 20-17, 39-32, 51-41, 69-64

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10, Γκίκας 3, Ριντ 8, Χαρίσης 4, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 13, Νέιμικ 8, Μούρτος 4, Σίμτσακ 7, Αντεγκμπόγε 12.

ΑΠΟΛΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Αργυρόπουλος 3, Γκάλογουεϊ 8, Πεν 6, Φιτζπάτρικ 21, Αντωνάκης, Μπατής 15, Ελ Αμίν 4, Πελεκούδας 7, Μολφέτας.