24/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014 - 18:03

Με ήρωα τον Τσεκρέζι στις Σέρρες ο Φωκικός (video)

Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απόκρουσε πέναλτι στις καθυστερήσεις και κράτησε το τελικό 1-1 * Μαρίνου και Γκάτσεσα οι σκόρερ

Από ένα βαθμό πρόσθεσαν στο σακούλι τους Εθνικός Σερρών και Φωκικός, που αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Βόρειου Ομίλου της Β’ Εθνικής.

Μετά από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο β’ 45λεπτο και βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά οι παίκτες του Μαραντά είχαν άμεση απάντηση.

Η φάση της αναμέτρησης ωστόσο σημειώθηκε στις καθυστερήσεις όταν ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι. Ο Μαρίνου δεν κατάφερε να κερδίσει τον Τσεκρέζει, ο οποίος χάρισε σε νεκρό χρόνο το βαθμό στον Φωκικό.

Ο Εθνικός δεν πατούσε καλά στο χορτάρι κι η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα πιστώνεται στον Φωκικό που στο 12’ άγγιξε το γκολ όταν ο Γκατσέσα σημάδεψε το δοκάρι.

Με εξαίρεση ένα καλό σουτ του Χατζηδημητρίου στο 39’, οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν, ενώ στο 40’ ο Καλλέργης σπατάλησε δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Στο β’ μέρος οι παίκτες του Κατσαβάκη ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Σκόρερ ήταν ο Μαρίνου, που στο 64’ έδωσε το προβάδισμα με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή. Προτού όμως κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Φωκικός απάντησε με τον Γκατσέτσα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ασυνεννοησία των Κραβαρίτη και Τσουβαλτσίδη.

Κι ενώ το ματς όδευε στο τέλος του ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι και την ευκαιρία να πάρει το τρίποντο στις καθυστερήσεις. Ο Τσεκρέζι όμως απόκρουσε την εκτέλεση του Μαρίνου και κράτησε το 1-1 χαρίζοντας το βαθμό στην ομάδα του.

Διαιτητής ήταν ο Καρολόγιος (Γρεβενών) με βοηθούς τους Ρίγκο (Τρικάλων) και Γούτα (Χαλκιδικής). Τέταρτος ήταν ο Σημαιάκης (Χαλκιδικής)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ (Μάκης Κατσαβάκης): Κραβαρίτης, Τσουβαλτσίδης, Νικολίτσας, Κουκόλης, Κωφοκώτσιος (58’ Πολύζος), Τσιλούλης (70’ Πλαβούκος), Μερεσιώτης, Χατζηδημητρίου, Ναστέφσκι, Μαρίνου, Κωνσταντινίδης (76’ Πάλλας).

ΦΩΚΙΚΟΣ (Γιώργος Μαραντάς): Τσεκρέζι, Μουστάκης, Καντούτσι, Παπαδόπουλος, Δημητρίου, Σαϊνέ (43’ Κορκόντζελος), Σαρίμπας, Γκατσέσα, Καλλέργης (85’ Χαρισιάδης), Ρεβυθόπουλος, Χαριτίδης.