26/04/2024
Ειδήσεις | Κυριακή 19 Αυγούστου 2012 - 09:44

Ωραίος ο... νέος

Ο ΟΛΙΝΓΚΑ ΕΓΙΝΕ ΡΕΚΟΡΝΤΜΑΝ ΚΑΙ ΕΣΩΣΕ ΤΗ ΜΑΛΑΓΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ ΜΕ ΤΗ ΘΕΛΤΑ

Με το γκολ που σημείωσε στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης με τη Θέλτα, ο Φαμπρίς Ολινγκά της Μάλαγα έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία της Πριμέρα Ντιβιθιόν. Ο Καμερουνέζος επιθετικός με το τέρμα αυτό χάρισε τη νίκη 1-0 στην ομάδα του και απέδειξε πως δικαίως ανέβηκε από την ομάδα νέων της Μάλαγα. Ο Ολινγκά μπήκε αλλαγή στο παιχνίδι στο 60', στη θέση του Σέμπα Φερνάντεζ, και έξι λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, σε ηλικία 16 ετών και 98 ημερών, σημείωσε το παρθενικό του γκολ στην Πριμιέρα Ντιβιθιόν. Με το γκολ αυτό κατέρριψε το ρεκόρ του Ίκερ Μουνιαΐν, της Αθλέτικ Μπιλμπάο, που ήταν 16 ετών και 289 ημερών τον Οκτώβριο του 2009.
Μετά τον αγώνα ο τεχνικός της Μάλαγα, της αντιπάλου του Παναθηναϊκού στο Τσάμπιονς Λιγκ, Μανουέλ Πελεγκρίνι δήλωσε: «Η ομάδα πέρασε κάποιες δύσκολες στιγμές και αυτό το αποτέλεσμα θα βοηθήσει στην ενδυνάμωση του μυαλού και του ομαδικού πνεύματος. Τώρα θα πρέπει να σκεφτούμε τον αγώνα του Τσάμπιονς Λιγκ με τον Παναθηναϊκό».