Μπάσκετ | Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2014 - 19:26

Περίπατο στη Ρόδο το «τριφύλλι»

Εύκολη νίκη με 61-81 επί του Κολοσσού ο Παναθηναϊκός, που έκανε το 2x2 στην Α1

Με συνοπτικές διαδικασίες πέρασε νικηφόρα από τη Ρόδο ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ ανδρών.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν αντιμετώπισε προβλήματα και κέρδισε εύκολα τον τοπικό Κολοσσό με 61-81.

Οι γηπεδούχοι άντεξαν μόλις ένα δεκάλεπτο και στη συνέχεια παραδόθηκαν στις ορέξεις των «πράσινων», που από τη β’ περίοδο πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν.

Πρωταγωνιστές αναδείχθηκαν οι Γιάνκοβιτς και Μπατίστα, που σημείωσαν από 12 πόντους, ενώ ο Ιβάνοβιτς βρήκε την ευκαιρία να κάνει εκτεταμένο ροτέισον και να δώσει ευκαιρίες σε όλους.

Στα ευχάριστα για τον Παναθηναϊκό η επιστροφή του Λουκά Μαυροκεφαλίδη που έχει πλέον ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του.

Ο Κολοσσός αρχικά εμφανίστηκε ανταγωνιστικός και στα πρώτα δέκα λεπτά ήταν κοντά στον Παναθηναϊκό.

Στη συνέχεια όμως οι «πράσινοι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 13-31 καθάρισαν ουσιαστικά το ματς.

Παρά το ροτέισον του Ιβάνοβιτς ο Παναθηναϊκός δεν έχασε το ρυθμό του και συνέχισε στο ίδιο καλό επίπεδο απόδοσης και στα επόμενα δύο δεκάλεπτα φτάνοντας εύκολα στο τελικό 61-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 30-48, 48-61, 61-81

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 2, Σιόλογκας, Καρίμ 3, Τζέιμς 21, Σμιθ 9, Στεφανίδης 9, Λίντεν, Τσάμης 7, Χέιγκινς, Κανίτσης, Μπούλιαν 10

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 11, Μποχωρίδης 2 (5ασίστ), Γιάνκοβιτς 12, Φώτσης 9, Παππάς, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 7 (5ασίστ), Γκιστ 8, Μπατίστα 12 (9ρ.), Μπλουμς 9 (3), Ράιτ 9 (5ρ.).