29/03/2024
Κύπελλο τρίτης κατηγορίας | Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2014 - 18:34

«Μίλησε» στην παράταση ο Γκόγκας

Δύσκολη πρόκριση για τον Πανσερραϊκό * Κέρδισε 1-0 τον Ορφέα στην Ελευθερούπολη με γκολ στο 5’ της παράτασης

Σκληρό καρύδι αποδείχθηκε ο Ορφέας Ελευθερούπολης για τον Πανσερραϊκό, που τελικά πανηγύρισε την πρόκριση στη 2η φάση του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής.

Τα «λιοντάρια» δεν σκόραραν κατά την κανονική διάρκεια του αγώνα και χρειάστηκαν το ημίωρο της παράτασης για να φτάσουν στο τελικό 1-0, που ήταν αρκετό για να τους εξασφαλίσει το εισιτήριο.

Η ομάδα του Βασιλακάκη είχε τον έλεγχο από την αρχή έως το τέλος, ήταν όμως αναποτελεσματική. Τσιμίκας και Μουτεσίδης είχαν από μία καλή ευκαιρία στο 5’ και το 29’ αντίστοιχα, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν το μηδέν.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο β’ μέρος, με τη διαφορά πως οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν ακόμα περισσότερο να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία.

Η σημαντικότερη φάση, ωστόσο, σημειώθηκε στο 82’, όταν ο Τορεζάνι ζήτησε πέναλτι, αλλά τελικά αποβλήθηκε, καθώς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Το ματς μοιραία οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί ανέλαβε δράση ο Σάκης Γκόγκας. Σκόραρε στο 95’ και ο Πανσερραϊκός εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό πλεονέκτημα φτάνοντας στη νίκη-πρόκριση.

ΟΡΦΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Παγκάκης, Κεχαγιάς, Τριανταφυλλίδης, Αϊβάζης, Γραμέντζαλης (99' Ντομί), Τσίτσι, Τορεζάνι, Χριστοδουλίδης, Αθανασόπουλος, Κερμενίδης (62' Γιαλαμής), Οτέμπερης (46' Χιονίδης).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Παλιούρας, Δ. Τριανταφύλλου (66' Γαλακτερός), Καψάλης, Βοσκόπουλος, Σιάκκας, Κ. Τριανταφύλλου, Τσιμίκας (46' Ασλανίδης), Τάντιτς, Περπερίδης, Μουτεσίδης (78' Γαϊδαρτζής), Γκόγκας.