28/03/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2014 - 01:17

Πρώτη ήττα για τους Νέους της Ξάνθης

Οι ακρίτες έχασαν με 1-0 από τον Πανιώνιο *Πεντάρα για τον Αστέρα Τρίπολης, «Χ» σε Κορωπί και Λιβαδειά *Διπλό για τον Παναιτωλικό

Τέσσερα στα τέσσερα μετρούσαν μέχρι στιγμής οι Νέοι της Ξάνθης, ωστόσο στην 5η αγωνιστική ήρθε η πρώτη ήττα για τους ακρίτες στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Πανιώνιος πήρε την εντός έδρας νίκη με 1-0 ενάντια στους Θρακιώτες, για να ανεβεί έτσι στην τρίτη θέση και στους 11 βαθμούς, όσους έχει και ο Αστέρας Τρίπολης.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 55' ο Ντουρμισάι, που επανέκαμψε ύστερα από πολλούς μήνες λόγω τραυματισμού στο γόνατο, ενώ η Ξάνθη έχασε την ευκαιρία να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία, μια και στο 82' ο Αστράς απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Φασίδη, σε μια φάση που έφερε και την αποβολή του Αλεξανδρόπουλου για τους Νεοσμυρνιώτες.

Επίσης, θα πρέπει να σημειωθεί ότι το δοκάρι σημάδεψαν για τον Πανιώνιο οι Πρέντι και Αρώνης, όπως και ο Πέτρος Ορφανίδης για την Ξάνθη.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Αστράς, Αλεξανδρόπουλος, Ρόπας, Γιαλαμίδης, Καλύβας, Πινιώτης, Αρώνης, Γκούμας (70’ Κάτσικας), Γιοματάρης (46’ Ντουρμισάι), Πρέντι, Ντάγκρας (75’ Φερεντίνος).

ΞΑΝΘΗ: Δεμένικος, Ορφανίδης Λ., Κολλαράς, Προύντζος, Πουλουκτσής, Μπουνταγκίδης (80’ Μήττας), Ορφανίδης Π., Μελισσόπουλος, Χατζής (55’ Δημητριάδης), Φασίδης, Λαζαρίδης (75’ Τουμαντζίδης).

«Χ» στο Κορωπί

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στο Κορωπί Παναθηναϊκός και Νίκη Βόλου, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 12’ με το σουτ έξω από την περιοχή του Αγγελόπουλου, όμως στο 43' ο Τσιάκος βρήκε δίχτυα για τους Βολιώτες, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Πάντως, η Νίκη είχε την ευκαιρία να πάρει και το τρίποντο, αλλά στο 64' ο Νιαώτης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά και ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πέτση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λαμπίρης, Ζαφειράκης, Ζούλης, Τζανουλίνος, Μυρθιανός, Τούντορ, Αγγελόπουλος Β, Μπαμίχα (Νιούμαν), Μσλντίν, Λάμπρου (Χατζηγιοβάννης), Χαλκιαδάκης. (Γεροκωνσταντής).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Δήμιζας, Γεωργαντζής, Μπλούχος (80' Αγγελής), Ράπτης, Στρούγγης, Ποζατζίδης, Πότσης (58' Νιαώτης), Πέτσης, Σιώμος (67' Πάσχος), Τσιάκος, Ξόμπλιος.

«Πεντάσφαιρος» ο Αστέρας Τρίπολης...

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε στα Χανιά ο Αστέρας Τρίπολης, συντρίβοντας με 5-1 τον Πλατανιά.

Ο Αποστόλης Γαρυφαλλόπουλος ήταν σε σπουδαία μέρα και πέτυχε χατ τρικ στο πρώτο ημίχρονο, για να ακολουθήσουν στην επανάληψη τα τέρματα των Τσιώλη και Μηλιώτη.

Οι γηπεδούχοι, από την πλευρά τους, βρέθηκαν σε κακή μέρα και απλά μείωσαν στο φινάλε του αγώνα.

Για τον Αστέρα Τρίπολης έπαιξαν οι: Κόκκαλης, Γογωνάς, Παπαγγελής, Καστριτσέας, Μάνος, Βελισσάρης, Τσιώλης, Μαργαρίτης, Γαρυφαλόπουλος, Διγαλάκης, Μηλιώτης.

Ενώ αγωνίστηκαν και οι Σαλαπάτας, Γκρόσιος και Τσόφλιος.

Διπλό στο τέλος για τον Παναιτωλικό...

Με τους τρεις βαθμούς έφυγε από το Μαρτινέγκο ο Παναιτωλικός, επικρατώντας με 2-1 του Εργοτέλη.

Ο Μανουσάκης άνοιξε το σκορ μόλις στο 7' για τους Ηρακλειώτες, αλλά στο 35' ο Βασιλούδης έφερε το ματς στα ίσα.

Εντέλει, τη νίκη στους Αγρινιώτες έδωσε ο Βακράκος με το γκολ που σημείωσε στο 89'.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δασκαλάκης, Γενιτσαρίδης, Χαρκουτσάκης, Πολυχρονάκης, Τουρνάκης, Βογιατζής, Γεωργαντόπουλος, Φουκαράκης (74’ Μπερουασβίλι), Στογιάνοβιτς, Μανουσάκης (85’ Τζούνιορ), Ι. Χρυσοφάκης (63’ Σηφάκης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Αθανασόπουλος, Μαγγίνας (46’ Καράι), Καραλής, Χαντάκιας, Κουτσοποδιώτης, Μαργαρίτης, Βασιλάρης, Κωνσταντινόπουλος, Μωραΐτης, Καμμένος (65’ Αράπης), Βασιλούδης (75’ Βακράκος).

Moιρασιά στη Λιβαδειά...

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Λεβαδειακού με την Κέρκυρα, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, στο πρώτο ματς των Φαιάκων ύστερα από τον τραγικό θάνατο του Ανδρέα Νίκα σε τροχαίο ατύχημα.

Ο Τόπι έδωσε προβάδισμα στους Βοιωτούς στο 29’ για τους γηπεδούχους, όμως στο 37' έγινε το 1-1 από τον Γαστεράτο.

Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Τόπι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο οποίος νικήθηκε από τον Πισιάνη, ενώ ο σκόρερ του Λεβαδειακού είχε και σουτ στο δοκάρι στην επανάληψη.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Δεληχατζής, Αθανασιάδης, Δαβρής, Αναστασιάδης, Μακρής (71' Μπιμπάι), Σελάντζι, Χρυσικός, Σένκα, Καψάσκης, Αγγελάτος (60' Αλεξανδρής), Τόπι.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Πισιάνης, Μπαμιόγλου, Πουλημένος, Ντόντας, Μεντής, Τσιάβος, Γαστεράτος (68’ Ζαγουρής), Κουλούρης, Ίσαρης (66’ Μποζίκης), Μαβίλης, Μπάρι.