20/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 23 Σεπτεμβρίου 2014 - 18:33

Θέληση εναντίον εμπειρίας και… Χ στο Καυταντζόγλειο (video)

Στο 1-1 ο ορεξάτος αρχικά Ηρακλής και ο ώριμος Λεβαδειακός στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας

Δεν αρκεί να θέλεις, πρέπει και να μπορείς. Και αυτό αντιπροσωπεύει πλήρως τον Ηρακλή στην αναμέτρησή του με τον Λεβαδειακό το απόγευμα της Τρίτης (23/9), η οποία βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1 στην 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο «Γηραιός», λοιπόν, ήθελε να πάρει τη νίκη και το πάλεψε, αλλά, με εξαίρεση το πρώτο 15λεπτο, που ήταν κυρίαρχος, στο υπόλοιπο του ματς δεν κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του, σε ένα σε γενικές γραμμές ισορροπημένο και μέτριο παιχνίδι.

Βέβαια, στο καλό ξεκίνημα των Θεσσαλονικέων ήρθε και το γκολ τους με τον Σιατραβάνη στο 9’, αλλά οι «κυανόλευκοι» δεν άντεξαν να το κρατήσουν και οι Βοιωτοί στο 60’ με τον Μπορνταγκαράι διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Εξέλιξη φυσιολογική και αυτό διότι ο Λεβαδειακός βελτιώθηκε σταδιακά, κάλυψε τις τρύπες που είχε στην αριστερή πτέρυγα της οπισθοφυλακής του (στη δεξιά όπως έκανε επιθέσεις αντιστοίχως ο Ηρακλής), πήρε μέτρα στη μεσαία γραμμή και ισορρόπησε.

Έτσι, το δυνατό μεσοεπιθετικό δίδυμο των Ρομάνο - Περόνε περιορίστηκε και οι σαφώς πιο έμπειροι «πράσινοι» κράτησαν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους. Ταυτόχρονα, με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η διπλή αλλαγή του Σάββα Παντελίδη στο αρχικό σχήμα του Λεβαδειακού έκανε πιο απειλητικούς τους φιλοξενούμενους στα αντίπαλα καρέ…

Μεγάλες φάσεις, βέβαια, οι Βοιωτοί, πέρα από το τέρμα της ισοφάρισης, δεν κατέγραψαν, ενώ οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ, ωστόσο σε όλες τις επικίνδυνες καταστάσεις που πήγαιναν να δημιουργήσουν ο Πρζιρόφσκι, παίζοντας γρήγορα και μακριά από τα όρια ευθύνης του, προλάβαινε τους «κυανόλευκους» απομακρύνοντας έγκαιρα.

Το 1-1, λοιπόν, ήρθε φυσιολογικά, σε ένα ματς που θύμισε μονομαχία ανάμεσα στη θέληση (Ηρακλής) και την εμπειρία (Λεβαδειακός). Και προφανώς ο ένας βαθμός δεν χάλασε ιδιαίτερα κανέναν από τους δύο αντιπάλους στον όμιλο στον οποίο συμμετέχουν ακόμα ο Πλατανιάς και ο Εθνικός Σερρών, με τις δύο πρώτες ομάδες στη βαθμολογία ύστερα από τρεις αγωνιστικές να εξασφαλίζουν το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Από τον Ηρακλή (τελείωσε το ματς με δέκα λόγω αποβολής του Ρομάνο με δεύτερη κίτρινη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων) ξεχώρισαν οι Περόνε και Σιατραβάνης, ενώ από τον Λεβαδειακό τη διαφορά έκανε ο Κονέ και μεγάλη βοήθεια έδωσε στο δεύτερο ημίχρονο (πέρα από το γκολ) ο Μπορνταγκαράι.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ο διαιτητής Κύζας (Δράμας), αν και έκανε κατάχρηση καρτών, που είχε βοηθούς τους Κούλα (Ξάνθης), Χατζηνάκο (Δράμας), με τον πρώτο να ακυρώνει ορθά ως οφσάιντ γκολ του Περόνε στο 86'.

Κίτρινες: 55' Ρομάνο, 64' Ιντζόγλου, 71' Περόνε - 65' Σάντσες, 68' Μπορνταγκαράι, 74' Σκέμπης, 90'+5 Μάγκας.

Κόκκινη: 90'+4 Ρομάνο.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Ζιαμπάρης, Στάμου, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Πορτουλίδης (76’ Αγγελούδης), Ιντζόγλου (90’+1 Τόσκας), Πασάς (57’ Κάσσος), Σιατραβάνης, Ρομάνο, Περόνε.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Πρζιρόφσκι, Σκέμπης, Πρόγιτς, Μάγκας, Τόμας, Σάντσες, Κονέ, Γκόμεζ, Νικολακάκης (46’ Βούκσεβιτς), Γιακουμάκης (76’ Κώτσιος), Μιλοσάβλιεφ (46’ Μπορνταγκαράι).