24/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου 2014 - 18:01

Δύσκολη νίκη για τους Νέους του Ολυμπιακού

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-1 της Βέροιας με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο * Ήττα για τον Παναθηναϊκό στα Χανιά * Τρίποντα για Αστέρα Τρίπολης και Πανιώνιο, «Χ» στον Βόλο

Με αρκετό άγχος πήραν τους τρεις βαθμούς οι Νέοι του Ολυμπιακού κόντρα στη Βέροια, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, με τους «ερυθρόλευκους» να κερδίζουν τελικά στου Ρέντη με 3-1.

Ο Βέργος άνοιξε το σκορ στο 25' με πλασέ ύστερα από σέντρα του Ιγνατίδη από τα δεξιά, για να ισοφαρίσει η «Βασίλισσα του Βορρά» με τον Κουτρούμπαλο στο 44'.

Στην επανάληψη, οι Πειραιώτες πίεσαν για να φτάσουν στη νίκη και τελικά στο 81' ο Ιγνατίδης βρήκε δίχτυα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μανθάτη.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε και πάλι ο Ιγνατίδης στο 87', σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Για τον Ολυμπιακό αγωνίστηκαν οι: Στρέζος, Σάλιακας (71' Ρεντζής), Τσιμικάς, Βατουσιάδης, Βούρος, Λάτσι, Γαρεφαλάκης (61' Τόλι), Ανδρούτσος (67' Μανθάτης), Βέργος, Μεγαρίτης, Ιγνατίδης.

Ήττα στο Μάλεμε για τον Παναθηναϊκό...

Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στο Μάλεμε, με τον Πλατανιά να κερδίζει τον Παναθηναϊκό με το χορταστικό 4-3.

Μόλις στο 6' ο Παπαδάκης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με δυνατό σουτ, για να ισοφαρίσει στο 12' ο Χαλκιαδάκης με πλασέ.

Στο 38' ο Τσοντάκης με ψηλοκρεμαστό πλασέ σημείωσε το 2-1, για να κλείσει το ημίχρονο στο 2-2 χάρη στην εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μυρθιανού στο 44'.

Στην επανάληψη, η συναρπαστική εναλλαγή στο σκορ συνεχίστηκε, με τον Πεταυράκη να πετυχαίνει το 3-2 στο 80' και τον Τούντορ να ισοφαρίζει για μία ακόμη φορά για τον Παναθηναϊκό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 85'.

Εντέλει, οι Χανιώτες πήραν τη σπουδαία νίκη χάρη σε γκολ του Γιακουμάκη στο 88'.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Ευθυμάκης, Ντεντάκης, Χαλκιαδάκης, Τσίτας, Γαλανίδης, Κοκκινάκης, Στεφανίδης, Πεταυράκης, Παπαδάκης, Κοντορινάκης, Τσοντάκης.

Αγωνίστηκαν και οι Σέχου, Φιγκέιρα και Γιακουμάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λαμπίρης, Τούντορ, Μυρθιανός, Τζανουλίνος, Ζιούλης, Μπαλατούρας, Μπαμίχα, Αγγελόπουλος, Χαλκιαδάκης, Λάμπρου, Υμεράι.

Έπαιξαν και οι Γεροκωνσταντής, Νιούμαν και Ζαφειράκης.

Διπλό για τον Πανιώνιο...

Με τους τρεις βαθμούς έφυγε από την έδρα του Πανθρακικού ο Πανιώνιος, με τους Νεοσμυρνιώτες να επικρατούν με 1-0.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 60' ο Αρώνης με όμορφο πλασέ, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι στο 10' ο Πρέντι είχε αστοχήσει σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Έτσι, οι «κυανέρυθροι» παραμένουν αήττητοι στο πρωτάθλημα, μετρώντας δύο νίκες και δύο ισοπαλίες.

Για τον Πανιώνιο αγωνίστηκαν οι: Αστράς, Αλεξανδρόπουλος, Ρόπας, Γιαλαμίδης, Καλύβας, Πηνιώτης, Αρώνης, Γκούμας (70’ Παπανικολάου), Πρέντι, Ντάγκρας (82’ Φερεντίνος), Γιωματάρης (46’ Παναγιωτόπουλος).

Ένα και καλό για τον Αστέρα Τρίπολης...

Με νίκη 1-0 ξεπέρασε ο Αστέρας Τρίπολης το εμπόδιο της Καλλονής, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων.

Στο 30' ο Σαλαπάτας με σουτ σημάδεψε το δοκάρι για λογαριασμό των γηπεδούχων, ενώ το γκολ της νίκης των Αρκάδων ήρθε στο 79' με κεφαλιά του Παπαγγελή.

Στο 81' ο Μούκαμ είχε και αυτός δοκάρι, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο ύστερα από εκτέλεση φάουλ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά της Καλλονής να φανεί άτυχη, με το φάουλ του Λαμπράκη να αποκρούει ο Κόκκαλης και με την μπάλα να βρίσκει κατόπιν στο οριζόντιο δοκάρι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Κόκκαλης, Γογωνάς, Κυριακόπουλος Γ. (76' Παπαγγελής), Καστριτσέας, Μάνος, Βελισσάρης, Μηλιώτης (80' Γκρόσιος), Μαργαρίτης, Γαρυφαλλόπουλος, Σαλαπάτας (60' Τσιώλης), Μούκαμ.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Παπάζογλου, Αγριμάκης, Τριανταφύλλου, Γιαζιτζόγλου, Γιώργου, Γιουκαρής, Ξύδας (77’ Παγκράτης), Κίστα, Σοφιάνης (84’ Τοπάλι), Λαμπράκης, Γκαμάγκας (64’ Σεφουλάι).

«Κόλλησαν» στο μηδέν...

Χωρίς νικητή και σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Νίκης Βόλου με τον Εργοτέλη.

Οι γηπεδούχοι ήταν σε γενικές γραμμές καλύτεροι, με τον Τσιάκο στο 25' να σημαδεύει το δοκάρι με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.

Από την πλευρά τους, οι Ηρακλειώτες απάντησαν στα δοκάρια, όταν στο 32' ο Στογιάνοβιτς έκανε την ατομική προσπάθεια, στάθηκε όμως άτυχος καθώς η μπάλα βρήκε πρώτα το οριζόντιο και μετά το αριστερό δοκάρι.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Δήμιζας, Γεωργαντζής, Αγγελής (55’ Μπλούχος), Στρούγγης, Μπρέγκασι, Ποζατζίδης (75’ Νιαώτης), Καρακώστας, Πέτσης, Ξόμπλιος, Τσιάκος, Σιώμος (55’ Πάσχος).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δασκαλάκης, Λίκα (58' Μπερουασβίλι), Πολυχρονάκης, Τουρνάκης, Χαρκιουτσάκης, Βογιατζής, Γεννιτσαρίδης (39' λ. τρ. Πιρουνάκης), Φουκαράκης, Μανουσάκης (72' Τζούνιορ), Στογιάνοβιτς, Χρυσοφάκης.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Σάββατο (20/9)

Ξάνθη - Λεβαδειακός 4-3 (2' Μπαρέττας, 14' Φασίδης, 49' Λαζαρίδης, 71' Πουλουκτσής - 6' Τόπι, 22', 40' Καψάσκης)

Παναιτωλικός - ΠΑΟΚ 1-0 (88' Μωραΐτης)

ΟΦΗ - Ατρόμητος 0-2 (65' Ρεγκάκος, 73' Κομνηνός)

Κυριακή (21/9)

Αστέρας Τρίπολης - Καλλονή 1-0 (79' Παπαγγελής)

Πανθρακικός - Πανιώνιος 0-1 (60' Αρώνης)

Νίκη Βόλου - Εργοτέλης 0-0

Ολυμπιακός - Βέροια 3-1 (25' Βέργος, 81', 87' Ιγνατίδης - 44' Κουτρούμπαλος)

Πλατανιάς - Παναθηναϊκός 4-3 (6' Παπαδάκης, 38' Τσοντάκης, 80' Πεταυράκης, 88' Γιακουμάκης - 12' Χαλκιαδάκης, 44' Μυρθιανός, 85' πέν. Τούντορ)

* Αναβλήθηκε ο αγώνας Κέρκυρα - ΠΑΣ Γιάννινα.