28/03/2024
ΠΑΟΚ | Πέμπτη 21 Αυγούστου 2014 - 22:58

Παίζει με τη φωτιά… (video)

Ήττα με 1-0 για τον ΠΑΟΚ στο Κισινάου από τη Ζίμπρου * Διπρόσωπη η ομάδα του Αναστασιάδη, δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της και θα πρέπει να ανατρέψει το σκορ στη ρεβάνς της Τούμπας

Και τώρα τρέχουμε… Ο Άγγελος Αναστασιάδης είχε επισημάνει πως η Ζίμπρου ήταν δυνατή στο ψηλό παιχνίδι και αποδείχθηκε 100% σωστός. Με στημένη φάση στο 79’, ο Μπουργκιόν νίκησε τον Σκόνδρα και με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-0, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε διπρόσωπος. Με τον Μακ για κορυφαίο, οι «ασπρόμαυροι» στο α’ μέρος ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους, ενώ στάθηκαν άτυχοι στη φάση του 36’, όταν ο Κατσικάς σημάδεψε το δοκάρι. Στο β’ μέρος, ωστόσο, και όσο κυλούσε ο χρόνος, οι Θεσσαλονικείς έδειχναν σημάδια κούρασης και έλλειψης συγκέντρωσης, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να παίρνουν ψυχολογία και σιγά σιγά να γίνονται απειλητικοί.

Με την αντικατάσταση του Μακ, ο ΠΑΟΚ έχασε ακόμα περισσότερο χώρο στο γήπεδο, αφού πλέον δεν υπήρχε ο παίκτης που θα κουβαλήσει την μπάλα και θα δημιουργήσει. Οι Μολδαβοί τον «χτύπησαν» στο 79’ και στο 90’ ισοφάρισαν τα δοκάρια με τον Αλεξέεφ, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να πάρουν ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα. Πλέον οι παίκτες του Αναστασιάδη θα πρέπει στη ρεβάνς της Τούμπας σε μία εβδομάδα να πετύχουν δύο τέρματα δίχως να δεχθούν και γίνεται κατανοητό πως πλέον η πίεση αυξάνεται κατακόρυφα υπό την απειλή ενός πρόωρου αποκλεισμού.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φάνηκε ποια θα είναι η εικόνα του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία από την αρχή (πάνω από 60% κατοχή στο α’ μέρος), με τη Ζίμπρου να περιμένει και να ξεκινά πρέσινγκ από το κέντρο του γηπέδου. Στο πρώτο 20λεπτο οι Θεσσαλονικείς είχαν 5-6 επισκέψεις στην εστία του Ρούσου, που αναγκάστηκε στο 4’ και στο 17’ να αποκρούσει σουτ των Κίτσιου και Μακ αντίστοιχα, αλλά κυρίως έβρισκαν χώρους περιφερειακά της περιοχής. Οι Μακ και Σαλπιγγίδης εναλλάσσονταν συνεχώς στις πλευρές της επίθεσης, οι Μαντούρο, Κάτσε και Τζιόλης δεν είχαν πρόβλημα να κυριαρχήσουν, ωστόσο στο πρώτο μισό ο ΠΑΟΚ δεν είχε τη μεγάλη φάση, με τον Αθανασιάδη να μην τροφοδοτείται καθόλου.

Μετά το 25λεπτο και με τον Σλοβάκο να παίρνει πολλές πρωτοβουλίες η πίεση του «Δικεφάλου του Βορρά» άρχισε να αυξάνεται με τους παίκτες του να πατούν πλέον περιοχή και να απειλούν πιο ουσιαστικά. Στο 36’ ο ΠΑΟΚ άγγιξε το γκολ, αλλά στάθηκε άτυχος, αφού η κεφαλιά του Κατσικά από το κόρνερ του Μακ σταμάτησε στο δοκάρι. Ο κορυφαίος του αγωνιστικού χώρου Μακ έκανε ακόμα δύο καλές προσπάθειες στο 38’ και το 44’, αλλά ήταν άστοχος. Αμυντικά οι Θεσσαλονικείς δεν αντιμετώπισαν προβλήματα με τους Κίτσιου, Σκόνδρα, Κατσικά και Ρατς να ελέγχουν απόλυτα και τον Γλύκο να παραμένει απλός παρατηρητής.

Στο β’ μέρος η εικόνα του αγώνα άλλαξε και σιγά σιγά άρχισαν να βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι αδυναμίες του ΠΑΟΚ. Με το πέρασμα του χρόνου άρχισαν να φαίνονται τα 10 επίσημα ματς της Ζίμπρου συγκριτικά με το… κανένα του «Δικεφάλου» και η κούραση βάραινε τα πόδια των φιλοξενούμενων, που δεν κατάφεραν να ελέγξουν το ματς και να κλείσουν εκ νέου στην περιοχή τους Μολδαβούς. Ένα σουτ του Σπαρτάρου στο 52’ αποτέλεσε καμπανάκι για την αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ, που έκανε πλέον… νερά. Ο Μακ στο 56’ απάντησε, αλλά ήταν εμφανές πως δεν είχε ακόμα πολλά ποιοτικά λεπτά.

Με την αντικατάστασή του στο 66’ ο ΠΑΟΚ έχασε κάθε επιθετική δραστηριότητα, αφού οι Μάρτενς και Περέιρα που πέρασαν στο ματς δεν βοήθησαν. Αντίθετα, με την έξοδο του Τζιόλη στο ίδιο λεπτό, οι γηπεδούχοι βρήκαν περισσότερους χώρους και στο 67’ χρειάστηκε η σωτήρια επέμβαση του Γλύκου για να μην προηγηθούν. Στο 76’ ο Κίτσιου τραυματίστηκε και αναγκαστικά αντικαταστάθηκε από τον Σπυρόπουλο, αλλά μέχρι να προσαρμοστούν στα νέα μαρκαρίσματα οι παίκτες του ΠΑΟΚ η ζημιά έγινε.

Ύστερα από κόρνερ του Κλίμοβιτς ο Αλεξέεφ κέρδισε τους πάντες στον αέρα και από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Γλύκο γράφοντας το 1-0 στο 79’. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε καλή ευκαιρία στο 84’ με τον Αθανασιάδη που σούταρε λίγο άουτ, αλλά ήταν εμφανές πως πλέον η ψυχολογία ήταν στην πλευρά της Ζίμπρου. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, αλλά έπειτα από «πούλημα» της μπάλας από τον Κάτσε έξω από την περιοχή ο Αλεξέεφ στο 90’ ισοφάρισε τα δοκάρια. Η ρεβάνς πλέον αναμένεται δύσκολη και αγχωτική για το συγκρότημα του Αναστασιάδη.

Ρέφερι ήταν ο Λίμπορ Κόβαρικ έχοντας για βοηθούς τους Κρίστοφ Μεντσλ και Γίρι Μόλατσεκ. Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του.

Κίτρινη: 51’ Μαντούρο.

ΖΙΜΠΡΟΥ (Όλεγκ Κουμπάρεφ): Ρούσου, Μπουργκιόν, Ερχάν, Κλίμοβιτς, Πάβλιουτσεκ, Αμάνι (69’ Αλεξέεφ), Βρεμέα, Γκρόσου, Σεπτίν (81’ Ντιαλό), Γιαρντάν, Σπαρτάρου (60’ Βιτσνακόβς).

ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Γλύκος, Κίτσιου (78’ λ.τρ. Σπυρόπουλος), Σκόνδρας, Κατσικάς, Ρατς, Τζιόλης (66’ Μάρτενς), Μαντούρο, Κάτσε, Μακ (66’ Περέιρα), Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.