26/04/2024
Europa League | Πέμπτη 21 Αυγούστου 2014 - 20:53

«Λύγισε» η Α.Ε. Λεμεσού (video)

Η κυπριακή ομάδα προηγήθηκε, αλλά η Τότεναμ μέσα σε έξι λεπτά γύρισε το παιχνίδι και έφυγε με διπλό πρόκρισης (1-2) από το «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Κρίμα! Η ΑΕΛ προηγήθηκε το βράδυ της Πέμπτης (21/8) απέναντι στο μεγαθήριο που λέγεται Τότεναμ, αλλά το... όνειρο διήρκεσε για περίπου 74 λεπτά!

Οι Λονδρέζοι με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο κατάφεραν να τα φέρουν όλα τούμπα και να αποδράσουν με το διπλό (1-2) από το «Αντώνης Παπαδόπουλος», στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα πλέι οφ το Γιουρόπα Λιγκ.

Σαφέστατα, οι Βρετανοί με το αποτέλεσμα που πήραν στην Κύπρο απέκτησαν και τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους, με τη ρεβάνς να είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Πέμπτη (28/8) στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν».

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι «γαλαζοκίτρινοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στα πρώτα 70 λεπτά και μάλιστα είχαν ανοίξει το σκορ από το 15' με ωραίο πλασέ του Σαρδινέρο. Οι «σπερς», ωστόσο, είχαν μεγαλύτερα ψυχικά αποθέματα και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή μέσα σε έξι λεπτά, χάρη στα γκολ των Σολδάδο (74') με ωραίο σουτ στην κίνηση και Κέιν (80').

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Καρλίτος, Καντού, Σιέλης, Εντμάρ, Γκιντιλεγιέ, Νικολάου, Μπεμπέ, Σαρδινέρο (80' Καρλίτος), Μπαρσέλος (67' Ελευθερίου), Γκικίεβιτς (73' Ταγκμπατζούμι).

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Νόουτον, Ντάιερ, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Μπενταλέμπ, Παουλίνιο (59' Τσαντλί), Χόλτμπι (66' Ντεμπελέ), Κέιν, Τάουνσεντ (72' Λαμέλα), Σολδάδο.