20/04/2024
Europa League | Πέμπτη 24 Ιουλίου 2014 - 22:56

Προκρίθηκε με άγχος ο Αστέρας (pics + video)

Ιστορική νίκη, η πρώτη ευρωπαϊκή για τους Αρκάδες, με 4-2 επί της Ροβανιέμι * Κορυφαίος ο Ντε Μπλάσις με 2 γκολ * Με τη Μάιντς στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ

Το 1-1 του πρώτου αγώνα στη Φινλανδία έδινε προβάδισμα στον Αστέρα, ο οποίος χάρη σε δύο «γκάφες» του αντίπαλου γκολκίπερ βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο και να παίζει και με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Ωστόσο, αντί να «κλειδώσει» την πρόκριση στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όπου είχε τρεις καλές ευκαιρίες μαζί με ένα δοκάρι, ήθελε να παίξει με τα… νεύρα των φιλάθλων του. Και αυτό, διότι, η Ροβανιέμι από το… πουθενά μέσα σε 10 λεπτά κατάφερε να ισοφαρίσει, αν και με παίκτη λιγότερο και να αγχώσει τους Αρκάδες.

Τελικά, αφού είχε και δεύτερο δοκάρι στο ματς, ο Αστέρας σκόραρε άλλες δύο φορές και πήρε την πρόκριση με 4-2 επί της φινλανδικής ομάδας.

Αυτή ήταν η πρώτη ευρωπαϊκή νίκη (σε 8 αγώνες) για την ομάδα της Τρίπολης, η οποία προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ και πλέον θα αντιμετωπίσει την γερμανική Μάιντς, άνθρωπος της οποίας βρέθηκε στο γήπεδο και «κατασκόπευσε» τους Αρκάδες.

Ο Στάικος Βεργέτης προχώρησε σε μια αλλαγή σε σχέση με τον πρώτο αγώνα στην Φινλανδία, με τον Μάσα να ξεκινάει στο βασικό σχήμα, πραγματοποιώντας και το ντεμπούτο με την φανέλα του Αστέρα, στη θέση του Μπακασέτα.

Αντίθετα, η Ροβανιέμι κατέβηκε με τους ίδιους ακριβώς 11 που είχε ξεκινήσει και στο πρώτο ματς, δείγμα του ότι ο Μάλινεν εμπιστεύεται απόλυτα τους παίκτες τους παρά το 1-1 στην Φινλανδία.

Οι Αρκάδες ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ της Ροβανιέμι, όταν ο Σάλγκρεν έκανε κακή έξοδο προσφέροντας την μπάλα στα πόδια του Κουρμπέλη, ο οποίος τον... κρέμασε και έβαλε μπροστά στο σκορ τον Αστέρα, πετυχαίνοντας και το πρώτο του ευρωπαϊκό τέρμα.

Οι Φινλανδοί είχαν ένα 10λεπτό (25'-35') που ανέβασαν ρυθμούς και έκαναν κάποια σουτ προς την εστία του Μπαντή, με πιο επικίνδυνο αυτό του Μαγιάβα στο 33', το οποίο απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Αστέρα.

Στο 44' ο Μπαράλες απείλησε με κεφαλιά, αλλά ο Σάλγκρεν απέκρουσε σε κόρνερ. Ωστόσο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο γκολκίπερ της Ροβανιέμι έκανε πέναλτι πάνω στον Μάσα και είδε και την κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Ο Ντε Μπλάσις νίκησε τον Φόρσμαν που είχε περάσει χωρίς καν προθέρμανση στο ματς από την άσπρη βούλα δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης και πρόκρισης για τους Αρκάδες.

Οι Αρκάδες θα μπορούσαν να... σκοτώσουν το ματς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν 3 φορές με τους Μπαράλες (47'), Ουσέρο (48' δοκάρι) και Ντε Μπλασις (51') απέτυχαν να πετύχουν το 3-0 και η μπάλα τους τιμώρησε.

Οι Φινλανδοί μέσα σε 10 λεπτά πέτυχαν δύο τέρματα και ισοφάρισαν τον αγώνα. Αρχικά στο 53', ύστερα από σέντρα μέσα στην περιοχή και κεφαλιά πάσα του Κόκο, ο Μακιτάλο από κοντά με πλασέ μείωσε και κατόπιν στο 62', όταν ο Λαχτενμάκι εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Μπαντή και με κεφαλιά έγραψε το 2-2. Σκορ που θα έδινε την πρόκριση στους Σκανδιναβούς.

Στο 68' ο Αστέρας είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Μάσα αυτή την φορά, αλλά στο 73', ύστερα από σέντρα του Ρόλε, ο Ντε Μπλάσις αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή με κεφαλιά λύτρωσε τους Αρκάδες κάνοντας το 3-2, που έδινε πρόκριση στους Πελοποννήσιους, την οποία σφράγισαν με ένα ακόμη γκολ στο 81', ύστερα από συνεργασία των δύο εκ των τριών αλλαγών του Βεργέτη, με τον Μπαντιμπανγκά να... σερβίρει και τον Μπακασέτα να εκτελεί για το 4-2.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Παντελιάδης, Γκόιαν, Σανκαρέ, Ουσέρο, Κουρμπέλης (71' Μπακασέτας), Ρόλε, Μάσα (75' Μουνάφο), Ντε Μπλάσις, Μπαράλες (69' Μπαντιμπανγκά).

ΡΟΒΑΝΙΕΜΙ (Γιούχα Μάλινεν): Σάλγκρεν, Λαχτενμάκι, Οκόνεν, Μακιτάλο, Οταρού (45+5' Φόρσμαν), Κόκο (70' Αμενίκε), Γκέι, Σάξμαν, Μαγιάβα, Νιάσι (83' Λάχτινεν), Όμπιλορ.