23/04/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Σάββατο 7 Μαΐου 2011 - 15:46

Ποδαρικό με νίκη στο ντεμπούτο Σταθόπουλου

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ 1-0 ΣΤΟ ΦΙΛΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΙΑΝΤΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ       Με νίκη συνοδεύτηκε η πρεμιέρα του Στάθη Σταθόπουλου στον πάγκο του Απόλλωνα. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» το Σάββατο 7/5 επικράτησε με 1-0 του Αίαντα Σαλαμίνας στη Ριζούπολη μπροστά σε 200 και πλέον φίλους της σε τεστ προετοιμασίας. Ο νέος τεχνικός ηγέτης της εκ Σμύρνης ιστορικής ομάδας χρησιμοποίησε δύο διαφορετικές ενδεκάδες ανά ημίχρονο και έβγαλε αρκετά συμπεράσματα για το υπάρχον ρόστερ…

Ούτως ή άλλως, τα φιλικά γίνονται για αυτόν το λόγο και θα συνεχιστούν με αμείωτο ρυθμό μέχρι τις 3 Ιουνίου (τότε τελειώνουν οι προπονήσεις), ώστε ο Σταθόπουλος να είναι σε θέση να προβεί στις τελικές εισηγήσεις του αναφορικά με το ποιοι θα παραμείνουν και ποιοι θα φύγουν εν όψει της νέας σεζόν…
Για την ιστορία το φιλικό κρίθηκε στο 15’ με εύστοχο πλασέ του Ρούσση. Ο Απόλλων, ωστόσο, στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες για γκολ με κορυφαία χαμένη αυτή του Ρούσση στο 9’ (βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με την αντίπαλη εστία αλλά το σουτ του πέρασε ένα μέτρο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι).
Κατά τα λοιπά, ο Σταθόπουλος, όπως ήταν λογικό, πειραματίστηκε κάποια πράγματα… Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα, η τοποθέτηση του Κωνσταντίνου ως δεξιού μπακ, θέση στην οποία δεν τον είχαμε ξαναδεί. Αναφοράς αξίζει όμως και η προώθηση του Θωμά πιο μπροστά μετά από πολύ καιρό (επωμίστηκε ρόλο επιτελικού μέσου δείχνοντας πως μπορεί να ανταποκριθεί). Τέλος από τους δύο υπό δοκιμή, καλά στοιχεία άφησε ο Βελέτης (δείχνει σημάδια βελτίωσης από φιλικό σε φιλικό).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κόης, Κωνσταντίνου, Μπούκας, Κύργιας, Κατράνας, Μπούμπας, Βελέτης (υπό δοκιμή), Μαρίνου, Θωμάς, Σουλελές, Ρούσσης. Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Κατσούλης, Στρόμπουλος, Κρουσταλέλης, Συρίγος, Τσούκαλος, Κορώνης, Καψαλόποδας (υπό δοκιμή), Καραδέμητρος, Τσιλιγκίρης, Πατσιαβούρας, Λαζανάς.
ΑΙΑΝΤΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ: Πονηρός, Σιέρας, Ματζιούρας, Τερλελής, Μακρόπουλος, Μουσταφίδης, Σιδέρης, Λίτσης, Δημογιάννης, Θέος, Τολιμίρ. Στο β’ ημίχρονο χρησιμοποιήθηκαν και οι: Γκιόκας, Μπιταξής, Παπακωνσταντίνου, Δριδάκης, Καραχάλιος, Νταϊφώτης, Σαρακίνης, Κιλασίν, Χαλιώτης.
* Ο τερματοφύλακας του Αίαντα Σαλαμίνας Γκιόκας που ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο πριν προλάβει καλά καλά να… ζεσταθεί τραυματίστηκε και έτσι για περίπου 3’ (μέχρι να ετοιμαστεί εκ νέου ο Πονηρός) κάτω από τα γκολπόστ επιστρατεύτηκε και κάθισε ο Κόης!

* ΦΩΤΟ: Ο Κρουσταλέλης, υπό τη στενή παρακολούθηση του προσωπικού αντιπάλου του, βγάζει σέντρα προς την αντίπαλη περιοχή κατά τη διάρκεια του β' ημιχρόνου στο νικηφόρο φιλικό του Απόλλωνα με τον Αίαντα Σαλαμίνας στη Ριζούπολη