19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 11 Μαΐου 2014 - 22:28

ΠΑΟΚ είσαι... ανατροπές κάνεις! (video)

Σπουδαία νίκη για τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο Περιστέρι * Με γκολ των Σαλπιγγίδη και Αθανασιάδη «απάντησε» σε αυτό του Tαυλαρίδη για το τελικό 1-2 * Έπιασε πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Γλύκος

Ο ΠΑΟΚ των ανατροπών είναι και πάλι εδώ. Στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν. Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στο Περιστέρι με... την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφεραν να γυρίσουν το εις βάρος τους 1-0 του πρώτου μέρους με τον Ατρόμητο, να πάρουν τη νίκη με 2-1 και να μείνουν ζωντανοί στο «κόλπο» για την έξοδο στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Εξαιρετική εμφάνιση από τους Στοχ και Λίνο, δύο ασίστ από τον Βραζιλιάνο για τα γκολ... καρμπόν των Σαλπιγγίδη και Αθανασιάδη, κράτησε τη νίκη στο τέλος ο Γλύκος πιάνοντας πέναλτι.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ ξέρει ότι κρατά την τύχη του στα χέρια του, καθώς με δύο νίκες στα ματς με Αστέρα Τρίπολης και Παναθηναϊκό θα είναι αυτός που θα κόψει πρώτος το νήμα των πλέι οφ.

Από την άλλη πλευρά, ο Ατρόμητος παραμένει χωρίς νίκη σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα και θα δώσει μάχη με τον Αστέρα για να αποφύγει την τελευταία θέση.

Ο... γκολτζής Ταυλαρίδης

Το παιχνίδι του Περιστερίου είχε δύο διαφορετικά «πρόσωπα». Μπορεί το πρώτο μέρος να ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς ο Παπαδόπουλος είχε δοκάρι μόλις στο 1ο λεπτό, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Απόλυτη ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων, οι οποίες είχαν αλληλεξουδετερωθεί και οι ευκαιρίες απουσίαζαν.

Ο μόνος τρόπος για να απειλήσουν ήταν μέσω «στημένων» φάσεων, με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει τις περισσότερες, αλλά τον Ατρόμητο να εκμεταλλεύεται μία από τις δικές του. Στο 37’ ο Ταυλαρίδης νίκησε στον αέρα τους αντιπάλους του έπειτα από κόρνερ του Πίτου Γκαρσία και έκανε το 1-0. Σημείωση: Ο κεντρικός αμυντικός του Ατρόμητου είναι ο μόνος παίκτης της ομάδας του Γιώργου Παράσχου που έχει σκοράρει στα πλέι οφ, καθώς ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα και στο ματς με τον Παναθηναϊκό.

Ρίσκαρε και το γύρισε

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε κατακόρυφα. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και πίεσαν πιο ψηλά, έψαξαν τρόπους για να διασπάσουν την άμυνα του Ατρόμητου, με τον Γεωργιάδη να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του βάζοντας τον Σαλπιγγίδη στη θέση του Κίτσιου.

Στο 60’ ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Λαζαρίδη να σώζει τελικά την ομάδα του σε πλασέ του Στοχ, και οι γηπεδούχοι άντεχαν στην πίεση. Έτσι, ο τεχνικός των φιλοξενούμενων ρίσκαρε ακόμα περισσότερο, βγάζοντας έναν μέσο (Λάζαρ) για να περάσει στη θέση του και άλλον επιθετικό (Κουλούρης). Ανάλογο ρίσκο είχε πάρει και στο ματς του «Απ. Νικολαΐδης» και, όπως και τότε, δικαιώθηκε και πάλι. Με παρόμοιο τρόπο, μάλιστα.

Η περιοχή του Ατρόμητου γέμισε με παίκτες και, όταν συμβαίνει αυτό, τότε αναλαμβάνει δράση ο Λίνο και οι σέντρες-ξυραφιές του. Στο 74’ ο Στοχ βρήκε τον Βραζιλιάνο μέσα στην περιοχή και αυτός «σέρβιρε» στον Σαλπιγγίδη για το 1-1 (παρόμοιο γκολ με αυτό που είχε σημειώσει ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Παναθηναϊκό). Στο 78’ ο Σλοβάκος έδωσε ξανά στον Λίνο, τη σέντρα του οποίου εκμεταλλεύτηκε αυτή τη φορά ο Αθανασιάδης για το 1-2.

Από εκεί και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε ακόμα πιο τρελό ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και ο Ατρόμητος είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Αφού πρώτα οι φιλοξενούμενοι έμειναν σωστά με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Τζαβέλλα (90’), στις καθυστερήσεις οι Περιστεριώτες κέρδισαν πέναλτι. Ο Γλύκος, όμως, αποδείχτηκε «κέρβερος», απέκρουσε την εκτέλεση του Παπαδόπουλου και έδωσε το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να διεκδικήσει την έξοδο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση...

Διαιτητής ο Στυλιαράς (Αιτ/νίας) με βοηθούς τους Ευθυμιάδη (Πιερίας) και Κωσταρά (Αιτ/νίας).

Κίτρινες: 35’ Παπαδόπουλος, 59’ Πίτου Γκαρσία, 84’ Γιαννούλης - 12’ Τζαβέλλας, 27’ Λάζαρ, 69’ Σκόνδρας.

Κόκκινες: 90’ Τζαβέλλας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Σηφάκης, Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Γιαννούλης, Πίτου Γκαρσία (82’ Φάμπιο), Δημούτσος, Μπρίτο, Ούμπιντες, Ναπολεόνι (66’ Καραμάνος), Παπαδόπουλος.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Γλύκος, Βίτορ (5’ Κατσουράνης), Τζαβέλλας, Κίτσιου (46’ Σαλπιγγίδης), Σκόνδρας, Κάτσε, Λάζαρ (72’ Κουλούρης), Νάτχο, Στοχ, Λίνο, Αθανασιάδης.