20/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Σάββατο 26 Απριλίου 2014 - 21:53

Με λένε Μάρκους και είμαι παικταράς! (video)

Με χατ τρικ του Μπεργκ ο Παναθηναϊκός νίκησε δίκαια με 4-1 τον ΠΑΟΚ και η κούπα βάφτηκε πράσινη

Μάρκους Μπεργκ. Τίποτε άλλο. Ό,τι περισσότερο και να πει κανείς για τον τελικό Κυπέλλου είναι αχρείαστο. Ο Παναθηναϊκός πήρε την κούπα με τον Σουηδό παικταρά να κάνει… όργια και με τρία γκολ να οδηγεί την ομάδα του σε θρίαμβο επί του ΠΑΟΚ. Το τελικό 4-1 μιλά από μόνο του. Αυτά, όμως, που έκανε ο φορ του «τριφυλλιού» δεν περιγράφονται.

Πρόκειται μακράν για τον καλύτερο επιθετικό που βρέθηκε στα ελληνικά γήπεδα τη φετινή σεζόν και έναν παίκτη που είναι ικανός να κάνει τους φίλους του Παναθηναϊκού να ξεχάσουν ακόμα και τον Τζιμπρίλ Σισέ.

Όχι ότι οι υπόλοιποι «πράσινοι» υστέρησαν. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πανέξυπνα, με τον Γιάννη Αναστασίου να κάνει… ματ στον Γιώργο Γεωργιάδη, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει λύσεις στις σημαντικές απουσίες που είχε, και η ομάδα του έφυγε δίκαια με σκυμμένο κεφάλι από τον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ. Ίσως αυτό να μην είχε συμβεί εάν διέθετε και αυτός έναν Μάρκους Μπεργκ. Είπαμε, ο Σουηδός ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του τελικού και κανονικά θα πρέπει να πάρει την κούπα στο σπίτι του.

Προηγήθηκε και τον εγκλώβισε

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο ματς, χωρίς βέβαια να πάρει παραπάνω ρίσκα απ’ ό,τι χρειαζόταν. Βρήκε, όμως, τον τρόπο να προηγηθεί από μια «στημένη» μπάλα στο 15’, με τον Μπεργκ να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νάνο.

Ο τελευταίος ήταν ο έτερος πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού. Ο Ισπανός ακραίος μπακ δεν σταμάτησε να κάνει κούρσες από την αριστερή πλευρά σε ολόκληρο το 90λεπτο, ενώ οι περισσότερες από τις εκτελέσεις του σε κόρνερ και φάουλ «μύριζαν» γκολ. Και έτσι «χρεώθηκε» δύο ασίστ.

Από το γκολ και έπειτα οι «πράσινοι» έδωσαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στους τυπικά γηπεδούχους, ωστόσο έμοιαζαν σαν να μην ξέρουν τι να την κάνουν. Η απουσία του Νάτχο ουσιαστικά «κατέστρεψε» τον άξονα του ΠΑΟΚ, καθώς Κάτσε, Λάζαρ και Κίτσιου δεν μπορούσαν να φτιάξουν φάσεις. Έτσι, οι Θεσσαλονικείς αναγκάστηκαν να μεταφέρουν το παιχνίδι τους από τα άκρα. Αυτό φάνηκε, όμως, ότι ήθελε και ο Γιάννης Αναστασίου. Λούκας και Στοχ βρίσκονταν συνεχώς κλεισμένοι από δύο και τρεις παίκτες κι έτσι ο Κοτσόλης δεν απειλήθηκε σοβαρά.

Οι ευκαιρίες του «Σάλπι»

Αυτό μέχρι τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του ΠΑΟΚ ανέβασαν ρυθμούς, οι «πράσινοι» έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και, αν δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους, ο τελικός θα άρχιζε και πάλι από την αρχή. Πρώτα, όμως, το οριζόντιο δοκάρι του Κοτσόλη σταμάτησε την κεφαλιά του Σαλπιγγίδη (37ο λεπτό) και ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από σέντρα του Στοχ.

ΠΑΟΚ-«φάντασμα»

Αν περίμενε κάποιος αντίδραση από τον ΠΑΟΚ στην επανάληψη, διαψεύστηκε. Και πολύ γρήγορα, μάλιστα. Οι παίκτες του Γιώργου Γεωργιάδη… ξέχασαν να μπουν στον αγωνιστικό χώρο και το «πλήρωσαν». Μέσα σε ένα δίλεπτο δέχτηκαν δύο γκολ, με τον Μπεργκ να πιάνει… κορόιδο την άμυνα του «Δικεφάλου του Βορρά» και τον Γλύκο στο 51’ για το 2-0 και τον Καρέλη στο 53’ να ξεφεύγει από το μαρκάρισμα του Ινσαουράλδε σε κόρνερ του Νάνο (η δεύτερη ασίστ) και με κεφαλιά-δυναμίτη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Αντίδραση χωρίς συνέχεια, γκολάρα ο Σουηδός

Οι αλλαγές που έκανε ο Γεωργιάδης, βάζοντας στο ματς Λίνο και Βούκιτς, βοήθησαν την ομάδα του, αλλά πλέον ήταν αργά. Ο Βραζιλιάνος μπακ-χαφ πήρε πολλές πρωτοβουλίες από αριστερά και έφερε αναστάτωση στην άμυνα του Παναθηναϊκού και ήταν αυτός που κέρδισε πέναλτι από «χαζό» μαρκάρισμα του Αμπέντ, για να κάνει ο Σέρβος μεσοεπιθετικός το 3-1 στο 71’.

Το γκολ δημιούργησε προσδοκίες στους φίλους του ΠΑΟΚ και ανησυχία σε αυτούς του Παναθηναϊκού, αλλά συνέχεια δεν υπήρξε. Η εστία του Κοτσόλη δεν απειλήθηκε ξανά, οι «πράσινοι» κατάφεραν να κρατήσουν τους αντιπάλους μακριά από την εστία τους και λίγο πριν από το τέλος μπήκε και το… κερασάκι στην τούρτα. Από τον Μάρκους Μπεργκ, φυσικά. Ο Σουηδός σημείωσε το ομορφότερο γκολ του αγώνα στο 88’, αφού «χόρεψε» τον Ινσαουράλδε και με το τρίτο προσωπικό του τέρμα «σφράγισε» το 18ο Κύπελλο Ελλάδας του Παναθηναϊκού και έδωσε το έναυσμα για ένα καταπράσινο ξέσπασμα πανηγυρισμών.

Εξαιρετική η διαιτησία του Κάκου (Κέρκυρας) με βοηθούς τους Καρσιώτη (Κορινθίας) και Ευθυμιάδη (Πιερίας).

Κίτρινες: 18' Κάτσε - 20' Κουτρουμπής, 54’ Καρέλης, 60' Ζέκα.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Γλύκος, Σκόνδρας (77’ Κουλούρης), Ινσαουράλδε, Βίτορ, Τζαβέλλας, Κάτσε, Λάζαρ (55’ Βούκιτς), Κίτσιου, Λούκας (55’ Λίνο), Στοχ, Σαλπιγγίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ, Νάνο, Μέντες, Ζέκα, Πράνιτς, Αμπέντ (75’ Λαγός), Καρέλης (71’ Ατζαγκούν ), Μπεργκ (89’ Πέτριτς).