28/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 23 Απριλίου 2014 - 17:31

«Χρυσός» βαθμός για τον Αιγινιακό (video)

Απέσπασε «λευκή» ισοπαλία (0-0) από τον Ηρακλή στο Καυταντζόγλειο και «βλέπει» πάντα άνοδο στη Σούπερ Λίγκα * Με δέκα τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση στο Καυταντζόγλειο ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Αιγινιακό, ωστόσο το τελικό 0-0 σαφώς και αφήνει ικανοποιημένη την ομάδα του Κώστα Νικολαΐδη, που με 8 βαθμούς συνεχίζει να έχει σοβαρές βλέψεις ώστε να πάρει το ένα από τα δύο «εισιτήρια» που οδηγούν απευθείας στη Σούπερ Λίγκα.

Αντίθετα, οι παίκτες του «Γηραιού» δεν κατάφεραν να πάρουν… έμπνευση από το ντεμπούτο του Νίκου Παπαδόπουλου στον πάγκο της ομάδας, έμειναν στους 4 βαθμούς και αυτή η ισοπαλία είναι ουσιαστικά καταδικαστική για τους «κυανόλευκους», που όλα δείχνουν πως και η επόμενη σεζόν θα τους βρει στη Β’ Εθνική.

Στο πρώτο μέρος ο Ηρακλής είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο αδυνατούσε να φανεί ιδιαίτερα απειλητικός για τα καρέ του Τόλιου.

Σε ό,τι αφορά την πρώτη καλή φάση του αγώνα, αυτή ανήκε στον Αιγινιακό, όμως το σουτ του Μπελόν ήταν αδύναμο στο 10’ και ο Χουάντερσον δεν είχε πρόβλημα να αποκρούσει.

Στο 16’ ο Ματσούκας ανησύχησε τον Τόλιο, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδιωξε το δυνατό διαγώνιο σουτ του επιθετικού του Ηρακλή, ενώ άστοχο ήταν και το σουτ του Μπουκουβάλα στο 19’.

Εν συνεχεία, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 36’ για να σηκωθούν οι οπαδοί των «κυανόλευκων» από τις θέσεις τους, ωστόσο το σουτ του Ματσούκα απομάκρυνε σε κόρνερ ο Τόλιος, για να μείνει το 0-0 έως το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά ο Αιγινιακός ήταν πολύ καλά στημένος αμυντικά και έτσι δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα για να κρατήσει το μηδέν παθητικό.

Στο 72’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, όμως σωστά ο διαιτητής Ζούγρας δεν υπέδειξε την εσχάτη των ποινών σε πέσιμο του Ζάχορα στη μεγάλη περιοχή, αν και η κίτρινη κάρτα για θέατρο στον Κροάτη επιθετικό ήταν τραβηγμένη.

Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου προσπαθούσαν να «τρυπήσουν» την άμυνα του Αιγινιακού, η ορθή αποβολή του Φαμπίνιο στο 78’ για επικίνδυνο παίξιμο τους έδωσε αριθμητικό πλεονέκτημα, ωστόσο ένα λεπτό αργότερα, στο 79’ δηλαδή, το φάουλ του Ζάχορα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και το 0-0 δεν άλλαξε.

Από εκεί και πέρα, ο Κουτσοσπύρος στο 85’ πήγε να κάνει τη ζημιά στον Ηρακλή, αλλά ο Χουάντερσον σταμάτησε εγκαίρως την προσπάθεια του επιθετικού του Αιγινιακού, με τους παίκτες του Νικολαΐδη να αποσπούν εντέλει τον πολύτιμο βαθμό και να διατηρούν τις ελπίδες τους για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Διαιτητής ήταν ο Ζούγρας του Συνδέσμου Κοζάνης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Παπαστεριανός, Σαββίδης, Μπουκουβάλας, Κοντοδήμος, Πουρτουλίδης, Τάι (46’ Σιατραβάνης), Λίμα, Τσιλιανίδης (78’ Χιονίδης), Ονουάτσι, Ματσούκας (67’ Ζάχορα).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Σαμαράς, Λιόλιος, Λαζαρίδης, Γιαζιτζόγλου (56’ Γεωργίου), Χατζής, Μπελόν, Μανζάνο (69’ Ζούρκος), Φαμπίνιο, Πέντα (82’ Δήμου), Κουτσοσπύρος.