24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 6 Απριλίου 2014 - 21:11

Έστειλε «μήνυμα» εν όψει πλέι οφ ο ΠΑΟΚ (video)

Επικράτησε 2-0 του Ατρόμητου με κορυφαίο τον Νάτχο, ο οποίος σκόραρε αλλά έφτιαξε και το πρώτο γκολ

Τον... ξεπέταξε! Το δικό του «μήνυμα» εν όψει του μίνι πρωταθλήματος των πλέι οφ έστειλε ο ΠΑΟΚ στον Ατρόμητο το απόγευμα της Κυριακής (6/4). Οι Θεσσαλονικείς με ένα γκολ στο ξεκίνημα του ματς και ένα στο φινάλε καθάρισαν σχετικά εύκολα 2-0 τους Περιστεριώτες και ουσιαστικά... καπάρωσαν τη δεύτερη θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Μαέστρος αλλά και... εκτελεστής των «ασπρόμαυρων» ήταν ο Μπίμπρας Νάτχο, με τον Ισραηλινό μέσο να κάνει καλό παιχνίδι, δημιουργώντας αρχικά το 1-0 για τον «Σάλπι», ενώ ήταν εκείνος που αποτελείωσε τους αντιπάλους με το ωραίο τελείωμα στο φινάλε.

Γενικότερα ήταν ένα ματς στο οποίο ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια, αν εξαιρέσουμε δέκα περίπου λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Ατρόμητος προσπάθησε να πιέσει για να φτάσει στην ισοφάριση. Βέβαια, για να έχει αυτή την εικόνα το ματς, σαφέστατα καταλυτικό ρόλο έπαιξε το γρήγορο γκολ με το οποίο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, όταν μόλις στο 4' ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Νάτχο και με ωραίο σουτ έκανε το 1-0.

Στο 8' ο Παπαδόπουλος και στο 34' ο Ούμπιντες είχαν τις καλύτερες στιγμές για τους Περιστεριώτες, την ώρα που οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 35' με σουτ του Σκόνδρα, ο οποίος λίγο έλειψε να σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του. Όπως προείπαμε, στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ατρόμητος εμφανίστηκε βελτιωμένος και σίγουρα πιο επιθετικός, αλλά του έλειψε η τελική πάσα που θα δημιουργήσει ευκαιρίες. Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ κρατούσε σχετικά εύκολα το προβάδισμα, δεν απειλούνταν και στο 84' ήρθε ο Νάτχο να διαμορφώσει το τελικό 2-0 με ωραίο σουτ, αφού απέφυγε τον Λαζαρίδη, αξιοποιώντας την ασίστ του Κίτσιου.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Γιώργου Γεωργιάδη διατήρησε το αβαντάζ των 2 βαθμών εν όψει πλέι οφ, ενώ ο Ατρόμητος στάθηκε τυχερός, αφού στην περίπτωση που ο Αστέρας κέρδιζε τον Άρη στην Τρίπολη θα έχανε το «μπόνους» του ενός βαθμού.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Μάνταλος (Καβάλας) με βοηθούς τους Μαγιάννη (Άρτας), Γεωργιάδη (Κοζάνης).

Κίτρινες: 53' Βούκιτς, 78' Βίτορ, 88' Λίνο, 90' Σκόνδρας, 90'+3 Λάζαρ - 15' Φωτάκης.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Γλύκος, Σκόνδρας, Λίνο, Ινσαουράλδε, Βίτορ, Νάτχο, Κάτσε, Κατσουράνης (76' Κίτσιου), Λούκας, Σαλπιγγίδης (86' Κουλούρης), Βούκιτς (65' Λάζαρ).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Τσέναμο, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Νάστος, Γιαννούλης (71' Ναπολεόνι), Φωτάκης (46' Μπάλλας), Δημούτσος, Μπρίτο (90' Κιβρακίδης), Καραμάνος, Ούμπιντες, Παπαδόπουλος.