20/04/2024
Γαλλία | Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2014 - 00:43

Πρόκριση στα πέναλτι για Ρεν, εκτός Κυπέλλου η Λοριάν

Η ομάδα του Φιλίπ Μοντανιέ επικράτησε στην... ρώσικη ρουλέτα 8-7 της Βαλενσιέν (1-1 καν. διάρκεια αγώνα / παράταση) και πέρασε στον επόμενο γύρο * Τα αποτελέσματα της φάσης των «64»

Θρίλερ στο «Stade de la Route de Lorient» με την Ρεν να παίρνει τελικά την πρόκριση στους «32» του Κυπέλλου Γαλλίας!

Οι «ρενέ» του Φιλίπ Μοντανιέ λοιπόν, χρειάστηκαν την ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι για να επικρατήσουν 8-7 της αξιόμαχης Βαλενσιέν (1-1 καν. διάρκεια αγώνα / παράταση) και να κλείσουν θέση για τον επόμενο γύρο του θεσμού.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 61' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φερέ, ωστόσο η Βαλενσιέν ισοφάρισε στο 74' με τον Ντοσεβί. Αυτό το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε των 90', οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου και εκεί δεν υπήρξε κάποια μεταβολή του σκορ και έτσι έλυσαν τις διαφορές τους στην... ρωσική ρουλέτα, με την πιο τυχερή και ικανή Ρεν να παίρνει τελικά την πρόκριση.

ΡΕΝ: Κοστίλ, Ντανζέ, Κανά-Μπιγίκ, Αρμάν, Μ' Μπενγκέ, Φερέ, Μπαγιόκο, Καντίρ (75' Μορειρά), Πιτρόιπα (113' Χουνού), Ολιβέιρα, Αλεσαντρινί (79' Σαΐντ).

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ: Νοβαές, Ματέρ (115' Λαλά), Νερί, Καγκελμάχερ, Κις, Ντουκουρτιού, Ντα Σίλβα, Ενζά-Γιαμισί, Σάεζ (71' Μέλικσον), Ντοσεβί, Μπαεμπέκ (90'+2 Μασαμπού).

*Αντίθετα, εκτός Κυπέλλου Γαλλίας είναι η Λοριάν η οποία ηττήθηκε 1-0 από την Ιζέρ, ενώ στους «32» πέρασε τόσο η Τουλούζ που επικράτησε 2-1 της Ρομοραντίν, όσο και η Λανς που νίκησε 1-3 την Αβράνς.