25/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013 - 20:25

Πανιώνιος… για φίλημα, κατοστάρα στην Πυλαία!

Οι Νεοσμυρνιώτες επικράτησαν με 100-91 του ΠΑΟΚ

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος στο κλειστό της Πυλαίας, επικρατώντας με 100-91 του ΠΑΟΚ και αποκτώντας ξεκάθαρο προβάδισμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο της Α1.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρουσιάστηκαν πιο φρέσκοι έναντι των αντιπάλων τους στο ντέρμπι των Ευρωπαίων, καθώς αμφότερες οι ομάδες προέρχονταν από τις μεσοβδόμαδες υποχρεώσεις τους στο Γιούροκαπ, για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +12 (36-48).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τους «κυανέρυθρους» να διατηρούν προβάδισμα ασφαλείας (58-69), για να ακολουθήσει το… χορταστικό τελευταίο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο το επιμέρους σκορ ήταν 33-31 υπέρ του ΠΑΟΚ!

Αρχικά, οι Θεσσαλονικείς με αντεπίθεση διαρκείας προηγήθηκαν με 75-74 στο 34’, όμως ο ΜακΚόλουμ ήταν εκείνος που με δύο συνεχόμενα τρίποντα… έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων για το 75-80.

Από εκεί και πέρα, ο Πανιώνιος διατήρησε την ψυχραιμία του και στο τέλος πανηγύρισε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Ο ΜακΚόλουμ με 26 πόντους και 5 τρίποντα πρόσθεσε άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση στο ενεργητικό του, ενώ από πλευράς ΠΑΟΚ ξεχώρισε με 22 πόντους ο Κούπερ.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 36-48, 58-69, 91-100.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 4, Κούπερ 22, Χαραλαμπίδης 11, Τσόχλας 8, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 8, Δέδας, Μαργαρίτης 11, Καλλές, Μπόγρης 17, Κασελάκης 10, Κονιάρης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 26, Ντούβνιακ 4, Κάρτερ 14, Μίλμπουρν 15, Αθανασούλας 3, Μπατής 5, Σκορδίλης 8, Λάνγκφορντ 12, Μισέλ, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 8, Σαλούστρος 3.