23/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013 - 18:31

Απέφυγε το… χαρακίρι ο Ίκαρος Χαλκίδας

Επικράτησε δύσκολα του Ηλυσιακού με 72-71

Βαθιά βαθμολογική «ανάσα» πήρε ο Ίκαρος Χαλκίδας, που νίκησε με 72-71 τον Ηλυσιακό και πήρε το τρίτο του φετινό ροζ φύλλο στην Α1.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έδειξαν από το πρώτο ημίχρονο ότι θα είχαν εύκολο έργο κόντρα στην ομάδα των Ιλισίων, καθώς προηγήθηκαν με 46-34 διατηρώντας τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, με τον Ίκαρο να φτάνει τη διαφορά στο +16 (63-47) κι ενώ είχαν συμπληρωθεί 28 λεπτά.

Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ηλυσιακός αντεπιτέθηκε, εκμεταλλευόμενος και τη χαλάρωση των γηπεδούχων, και με επιμέρους σκορ 22-7 πλησίασε στον πόντο (70-69) ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Εντέλει, ο Γκαγκαλούδης σημείωσε το 72-69 στα 34 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς, για να διαμορφώσει ο Μποντζ το τελικό 72-71, καθώς στην εκπνοή ο Σμιθ αστόχησε δύο φορές και ο Ίκαρος, έστω και με την… ψυχή στο στόμα, πρόσθεσε δύο πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό του.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 46-34, 63-49, 72-71.

IKAΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Λυκογιάννης): Στρναντ 4, Γκόβενς 7, Άσκα 10, Μανωλόπουλος 16, Σούτον 6, Γκαγκαλούδης 14, Σπανός, Ρίτσαρντς 15, Μπέμπης.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιόγας): Καυκής 17, Αντωνάκης, Σμιθ 7, Δορκοφίκης 14, Στέφενς 5, Ιωάννου 9, Μποντζ 7, Άντερσον 12.