25/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013 - 17:46

Ισοπεδωτικός στο τέλος ο Ολυμπιακός…

Με επιμέρους σκορ 34-7 στην τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν με 93-61 τον Άρη και παρέμειναν αήττητοι για 18ο συνεχή αγώνα από την αρχή της σεζόν

Αν και από το παιχνίδι με τη Γαλατασαράι για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας δεν έχουν περάσει ούτε 48 ώρες, εντούτοις ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να συντρίψει με 93-61 τον Άρη στον αγώνα που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (30/11) στο ΣΕΦ, φτάνοντας έτσι τις 18 συνεχόμενες νίκες από την αρχή της σεζόν.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν για πρώτη φορά τη φετινή περίοδο τη συμπαράσταση των οπαδών τους σε παιχνίδι για την Α1, καθώς εξέτισαν την τιμωρία των τεσσάρων αγωνιστικών, και φρόντισαν να δώσουν μία μοναδική παράσταση στο τελευταίο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο το επιμέρους σκορ ήταν 34-7!

Έτσι, το ρευστό 59-54, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος, μετατράπηκε στο τελικό +32, αποτέλεσμα που σίγουρα αδικεί την προσπάθεια των «κίτρινων», οι οποίοι φάνηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί για 30 λεπτά, αλλά εν συνεχεία παραδόθηκαν αμαχητί στις… άγριες διαθέσεις των Πειραιωτών, που έβγαλαν τρομερή ενέργεια στην τελική «στροφή» της αναμέτρησης.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής των παικτών όπως ακριβώς επιθυμούσε και είδε τους Ντάνστον και Μπέγκιτς να κυριαρχούν στη ρακέτα με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Από πλευράς Άρη, Βεζένκοφ και Πελεκάνος με 19 και 15 πόντους ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-33, 59-54, 93-61.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7, Λο 2, Ντάνστον 16, Σπανούλης 12, Παπαπέτρου 2, Σλούκας 10, Λοτζέσκι 6, Μπέγκιτς 15, Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 6, Κατσίβελης 6, Αγραβάνης 3.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης, Πελεκάνος 15, Γκίκας 8, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 19, Σαρικόπουλος 8, Μούρτος, Αθηναίου 7, Μήτογλου.