24/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 14 Μαΐου 2022 - 22:01

Φοβερός Άρης, ξέρανε την ΑΕΚ και την άφησε... σπίτι!

Επική ανατροπή για τους Θεσσαλονικείς, που έχαναν με 2-0, αλλά νίκησαν με 3-2 και θα παίξουν και τη νέα σεζόν στην Ευρώπη

Επικός Άρης! Το εισιτήριο για το Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ της επόμενης σεζόν «σφράγισε» το βράδυ του Σαββάτου (14/5) ο Άρης καθώς κέρδισε (3-2) με απίθανη ανατροπή την ΑΕΚ στο «Κλ. Βικελίδης», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1.

Η Ένωση προηγήθηκε με δύο γκολ του Λιβάι Γκαρσία ωστόσο οι Θεσσαλονικείς βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με σκόρερ τους Πάλμα, Μαντσίνι και Ματέο Γκαρσία έφεραν τα πάνω - κάτω.

Έτσι, βγήκαν νικητές στη «μάχη» για έξοδο στην Ευρώπη, αφήνοντας εκτός τους «κιτρινόμαυρους» που πραγματοποίησαν την «αυτοκτονία» της χρονιάς παίρνοντας αυτό που τους αξίζει.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και κύλησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές και προσηλωμένες στην άμυνα. Η Ένωση ήταν καλύτερη μέχρι το 25’, έχοντας και μία μεγάλη φάση στο 21’ με τον Λιβάι Γκαρσία να αστοχεί σε κενό τέρμα. Μετά το ημίωρο, οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και στο 45+1’ άγγιξαν το γκολ όταν ο Ιτούρμπε σούταρε στο δοκάρι.

Οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με σουτ του Λιβάι Γκαρσία ενώ στο 58’ ο 24χρονος εξτρέμ έγραψε από κοντά και το 0-2 «παγώνοντας» το «Κλ. Βικελίδης». Στο 63’ ο διαιτητής Μάντεν έδωσε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων για χέρι του Χατζισαφί ωστόσο κλήθηκε να δει τη φάση στο βίντεο και τελικά πήρε πίσω την απόφασή του. Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Άρη και η κατάρρευση των φιλοξενούμενων. Οι «κίτρινοι» απείλησαν στο 75’ όταν ο Μαντσίνι σούταρε λίγο άουτ ωστόσο τρία λεπτά αργότερα μείωσαν σε 1-2 με συρτό σουτ του Πάλμα. Στο 85’ ο Στάνκοβιτς έκανε δύο μεγάλες επεμβάσεις σε προσπάθειες των Πάλμα και Φαμπιάνο αλλά στο 86’ ο Μαντσίνι από κοντά ισοφάρισε σε 2-2. Στη συνέχεια ο κόσμος του Άρη έσπρωξε την ομάδα προς την ανατροπή και τελικά αυτή ήρθε 90+3’, με τον Ματέο Γκαρσία να βρίσκει δίχτυα για το 3-2 βάζοντας «φωτιά» στο γήπεδο.

Πάλμα και Ματέο Γκαρσία ήρθαν από τον πάγκο και βοήθησαν τον Άρη να γυρίσει το ματς, συνεπώς μοιράζονται τον τίτλο του πολυτιμότερου. Από εκεί και πέρα, πολύ καλά τα πήγε και ο Καμαρά.

Από πλευράς ηττημένων, ο δις σκόρερ Λιβάι Γκαρσία ήταν ο κορυφαίος ενώ προσπάθησε και ο Σιμάνσκι. Μετά το χάος…

Διαιτητής ήταν ο Μάντεν (Σκωτία), με βοηθούς τους Ρουμ (Σκωτία) και ΜακΛίοντ (Σκωτία). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Μέλο (Πορτογαλίας) και AVAR ο Τριανταφύλλου (Αρκαδίας). Τέταρτος ήταν ο Τζήλος (Λάρισας).

Κίτρινες: 51’ Ματίγια - 51’ Κριχόβιακ, 56’ Άμραμπατ, 67’ Μάνταλος, 90+1’ Σιμάνσκι

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν (62’ Σάκιτς), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Εμπακατά, Ματίγια, Ντουκουρέ, Μαντσίνι (88’ Γκάμα), Ιτούρμπε (62’ Πάλμα), Μπερτόγλιο (62’ Ματέο Γκαρσία), Καμαρά (90+6’ Δεληζήσης).

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (90+2' Τάνκοβιτς), Σιμάνσκι, Κριχόβιακ, Μάνταλος (82’ Μοχαμάντι), Λιβάι Γκαρσία (88’ Αραούχο), Τσούμπερ (90+2' Τσούμπερ), Άμραμπατ.