23/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 14 Μαΐου 2022 - 22:05

Γλυκό Χ πριν την κούπα για τον Ολυμπιακό

Στο 1-1 έμειναν οι «ερυθρόλευκοι» με τον ΠΑΟΚ στο κατάμεστο «Γ. Καραϊσκάκης»

Καλό παιχνίδι χωρίς νικητή... Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 το βράδυ του Σαββάτου (14/5) στο «Γ. Καραϊσκάκης» και στα προεόρτια για τη φιέστα τίτλου των «ερυθρόλευκων» για το 3ο σερί πρωτάθλημα και 47ο στην ιστορία τους.

Στο ματς της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1 ο Πέδρο Μαρτίνς φρέσκαρε την ενδεκάδα σε σχέση με την πρόσφατη ήττα από τον Παναθηναϊκό και η αλήθεια είναι ότι παίκτες όπως οι Κούντε, Ανδρούτσος και Καρβάλιο είχαν θετική εικόνα, ενώ αρκετά δραστήριοι ήταν οι Ροντρίγκες και Λόπες.

Στους 80 βαθμούς οι Πειραιώτες και διατήρησαν το +19 από τον ΠΑΟΚ, που ήταν βελτιωμένος σε σχέση με τα τελευταία του παιχνίδια, ωστόσο έμεινε για 11ο σερί ματς χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Αντρίγια Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα και Σβαμπ ξεχώρισαν για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε εξαιρετικά στην αναμέτρηση και μόλις στο 2ο λεπτό ο Σοάρες με κεφαλιά εκμεταλλεύθηκε την κακή έξοδο του Τζολάκη, ανοίγοντας το σκορ.

Γενικά, μέχρι το 25' ήταν ανώτεροι οι Θεσσαλονικείς βρίσκοντας κενούς χώρους στις αντεπιθέσεις και ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ, για να ισορροπήσουν κατόπιν οι γηπεδούχοι και σταδιακά πήραν τα ηνία του αγώνα.

Η υπεροχή καρποφόρησε στο 41' με το γκολ του Ζοάο Καρβάλιο, για ν' ακολουθήσει ένα β' ημίχρονο με καλό ρυθμό και με τους «ερυθρόλευκους» να είναι εκείνοι που έψαξαν περισσότερο ένα δεύτερο γκολ.

Στα τελευταία λεπτά πίεσε αρκετά ο Ολυμπιακός για το 2-1, αυτό δεν ήρθε εντέλει, αλλά το Χ ήταν γλυκό για τους Πειραιώτες, που μετά το τέλος του ματς σήκωσαν την κούπα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Παπαδάκη του Συνδέσμου Ηρακλείου και τον Σινιοράκη του Συνδέσμου Χανίων. Διαιτητής VAR ήταν ο Αζέρος Αγκάγεφ και βοηθός ο Κωνσταντίνου του Συνδέσμου Πρέβεζας/Λευκάδας.

Κίτρινες: 14' Παπασταθόπουλος, 31' Φαντιγκά - 50' Κούρτιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Μπαγκαλιάνης (46' Μανωλάς), Κανέ, Κούντε (71' Εμβιλά), Ροντρίγκες (84' Βαλμπουενά), Φαντιγκά (58' Λόπες), Καρβάλιο, Τικίνιο (71' Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε, Τσαούσης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Σβαμπ, Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα (76' Μπίσεσβαρ), Σοάρες (71' Ελ Καντουρί), Τσόλακ (71' Άκπομ).