29/03/2024
Αγγλία | Σάββατο 14 Μαΐου 2022 - 21:40

Κυπελλούχος Αγγλίας η Λίβερπουλ με υπογραφή Τσιμίκα!

Πάλι στα πέναλτι νίκησαν την Τσέλσι οι «κόκκινοι» (6-5, καν. διάρκεια και παράταση 0-0), με τον διεθνή άσο να ευστοχεί στην τελευταία εκτέλεση

Tην κατάκτηση του Κυπέλλου Αγγλίας για 8η φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το 2006 πανηγύρισε το Σάββατο (14/5) η Λίβερπουλ, κερδίζοντας με 6-5 στα πέναλτι την Τσέλσι.

Όπως και στον τελικό του Λιγκ Καπ έτσι και σε αυτόν για το FA Cup το ματς στο «Γουέμπλεϊ» έληξε χωρίς γκολ τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση (0-0), με τον... εφιάλτη να επιστρέφει για τους «μπλε» και με τον Κώστα Τσιμίκα να είναι εκείνος που έμελε να ευστοχήσει στην τελευταία εκτέλεση!

Ο Αθπιλικουέτα σημάδεψε το δοκάρι, ο Μανέ με το σκορ στο 4-4 νικήθηκε από τον Μεντί, ο Άλισον με τη σειρά του σταμάτησε τον Μάουντ και ο διεθνής Έλληνας άσος ήταν απόλυτα ψύχραιμος, για να πανηγυρίσουν οι «κόκκινοι» το δεύτερο τρόπαιό τους στη φετινή σεζόν.

Πλέον, σειρά για τη Λίβερπουλ παίρνει ο τελικός του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Ρεάλ Μαδρίτης στις 28 Μαΐου για μια τρίτη κούπα, καθώς αυτή της Πρέμιερ Λιγκ πάρα πολύ δύσκολα θα... ξεγλιστρήσει από τα χέρια της Μάντσεστερ Σίτι.