29/03/2024
Γερμανία | Κυριακή 8 Μαΐου 2022 - 00:20

«Καθάρισε» με το Τσάμπιονς Λιγκ η Λεβερκούζεν

Πήρε το διπλό με 4-2 επί της Χόφενχαϊμ * Στο κόλπο για το... σεντόνι και η Ουνιόν Βερολίνου

Το «εισιτήριο» για το Τσάμπιονς Λιγκ εξασφάλισε οριστικά η Λεβερκούζεν ύστερα από τη σαββατιάτικη (7/5) εκτός έδρας νίκη της με 4-2 επί της Χόφενχαϊμ.

Στο ματς για την 33η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα οι γηπεδούχοι με γκολ των Ρούτερ στο 22' και Μπάουμγκαρτνερ στο 36' προηγήθηκαν με 2-1 στο α' ημίχρονο, καθώς είχε μεσολαβήσει το γκολ της ισοφάρισης από τον Σικ στο 34', για να πετύχει το 2-2 ο Ντιαμπί στο 73'.

Ο Σικ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 76ο λεπτό και ο Αλάριο βρίσκοντας δίχτυα στο 90'+1 έφεραν τη νίκη στην ομάδα του Τζεράρντο Σεοάνε, η οποία μετρά 61 βαθμούς στην 3η θέση.

Την ίδια στιγμή, μεγάλη μάχη γίνεται για την 4η θέση και η Ουνιόν Βερολίνου με το εντυπωσιακό 1-4 κόντρα στη Φράιμπουργκ μπήκε για τα καλά στο κόλπο της εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Βερολινέζοι με 54 πόντους ισοβαθμούν για την ώρα με τη Λειψία στην 5η θέση, ενώ η Φράιμπουργκ παρέμεινε στους 55 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Παρασκευή (6/5)

Μπόχουμ - Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-1 (22' Πόλτερ, 89' αυτ. Μπέλο - 35' Νίλσον)

Σάββατο (7/5)

Γκρόιτερ Φιρτ - Ντόρτμουντ 1-3 (70' Νγκανκάμ - 26', 72' Μπραντ, 77' Πάσλακ)

Κολωνία - Βόλφσμπουργκ 0-1 (43' Γκέρχαρντ)

Φράιμπουργκ - Ουνιόν Βερολίνου 1-4 (59' Χόλερ - 11' Πρόμελ, 30' Τρίμελ, 41' Μπέκερ, 90' Σάφερ)

Χόφενχαϊμ - Λεβερκούζεν 2-4 (22' Ρούτερ, 36' Μπάουμγκαρτνερ - 34', 76' Σικ, 73' Ντιαμπί, 90'+1 Αλάριο)

Χέρτα Bερολίνου - Μάιντς 1-2 (45'+5 πέν. Σέλκε - 25' Βίντμερ, 81' Μπελ)