28/03/2024
Champions League | Τρίτη 3 Μαΐου 2022 - 23:52

Σοβαρεύτηκε και «καθάρισε» σε 12 λεπτά η Λίβερπουλ

Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ για τρίτη φορά την τελευταία πενταετία οι «κόκκινοι» με τη σπουδαία ανατροπή κόντρα στη μαχητική Βιγιαρεάλ (2-3)

Ο επαναληπτικός ημιτελικός του Τσάμπιονς Λιγκ, ανάμεσα σε Βιγιαρεάλ και Λίβερπουλ την Τρίτη (3/5), έκρυβε έντονες συγκινήσεις παρότι ελάχιστοι το περίμεναν. Οι Ισπανοί βρέθηκαν να προηγούνται 2-0, μετά από ένα φανταστικό δικό τους πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι Άγγλοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος, κάνοντας την ανατροπή (2-3) και φθάνοντας στον 10ο τελικό της ιστορίας τους στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, ο τρίτος στην τελευταία πενταετία.

Και όλα αυτά ενώ η Βιγιαρεάλ του πρώτου ημιχρόνου ήταν βγαλμένη από τα πιο τρελά... όνειρα των φιλάθλων της καθώς με τους Ντιά (3') και Κοκλέν (41') βρέθηκε μπροστά 2-0 και το εν λόγω σκορ οδηγούσε την αναμέτρηση σε ημίωρη παράταση. Πραγματικά, η εικόνα των γηπεδούχων ήταν εντυπωσιακή, πέραν των δυο γκολ, είχαν τον απόλυτο έλεγχο, με τη Λίβερπουλ την ίδια στιγμή να δείχνει σαν υπνωτισμένη, ευρισκόμενη σε ρόλο απλού θεατή. Ο Καπού κάλυπτε όλους τους χώρους μεσοεπιθετικά, δίνοντας δυο ασίστ, οι ακραίοι μπακ Εστουπινιάν και Φόιτ δεν επέτρεψαν στους επιθετικούς των «κόκκινων» να πλαγιοκοπήσουν την άμυνά τους, οι φορ Μορένο και Ντιά προξένησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα των Άγγλων, με τον Ουνάι Έμερι να δείχνει να κερδίζει κατά κράτος τη μάχη της σκακιέρας κόντρα στον Γιούργκεν Κλοπ.

Ωστόσο, όλα άλλαξαν μετά την ανάπαυλα, με τον Γερμανό να προβαίνει σε κίνηση... ρουά ματ! Ο Ντίας αντικατέστησε τον αρνητικό και ακίνδυνο Ζότα και δικαίωσε σε απόλυτο βαθμό τον προπονητή του. Ο Κολομβιανός, πρώην άσος της Πόρτο, ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων από αριστερά που αγωνίστηκε, προκαλώντας πολλά ρήγματα και απειλώντας συχνά-πυκνά την εστία του Ρούλι. Η Λίβερπουλ πήρε τα ηνία από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και έδειχνε ότι είναι θέμα χρόνου να σκοράρει.

Τελικά, οι Φαμπίνιο (62') και Ντίας (67') μέσα σε πέντε λεπτά μετέτρεψαν το 2-0 σε 2-2 και έριξαν στο καναβάτσο την «άδεια» Βιγιαρεάλ που έμεινε φανερά από δυνάμεις στο δεύτερο 45λεπτο. Και σαν να μην έφθανε αυτό, ο Μανέ (74') πέτυχε το τρίτο γκολ, πραγματοποιώντας την απόλυτη ανατροπή (2-3) συνολικά σε μόλις 12 λεπτά, με τον γκολκίπερ Ρούλι ανήμπορο -για μία ακόμη φορά- να αντιδράσει. Στο υπόλοιπο του αγώνα πιο πιθανό φάνταζε το 2-4 από το 3-3, με τους Ισπανούς να μένουν και με 10 παίκτες στο 85', λόγω αποβολής του -εξαιρετικού στο πρώτο, εξαφανισμένου στο δεύτερο- Καπού.

Στο δια ταύτα, από ένα ημίχρονο υπεροχής είχαν οι ομάδες, με τη Βιγιαρεάλ ανώτερη στο πρώτο και τη Λίβερπουλ στο δεύτερο. Για τους διακριθέντες του «κίτρινου υποβρυχίου» κάναμε λόγο στην αρχή, αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν σίγουρα ο γκολκίπερ Ρούλι που θα μπορούσε να κάνει περισσότερα. Από πλευράς «κόκκινων», ο Ντίας είχε καταλυτικό ρόλο στη σπουδαία νίκη-ανατροπή και μαζί του ανέβηκε τουλάχιστον ένα επίπεδο όλη η ομάδα. Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο «δικός μας», Κώστας Τσιμίκας, παίζοντας ως αλλαγή.

Οι διαιτητές της αναμέτρησης ήταν άπαντες Ολλανδοί, ο πρώτος ο Μάκελι, βοηθοί οι Στέχστρα και Ντε Βρις, τέταρτος ο Γκοζουμπουγιούκ. Στο VAR βρέθηκε ο Φαν Μπέκελ (Ολλανδία) και AVAR ήταν ο Χίγκλερ.

Κίτρινες: 63' Καπού, 82' Λο Σέλσο, 84' Τόρες - 76' Αλεξάντρ-Άρνολντ.

Κόκκινες: 85' Καπού (2η κίτρινη).

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Ουνάι Έμερι): Ρούλι, Φόιθ, Αλμπιόλ (80' Οριέ), Τόρες, Εστουπινιάν (80' Τριγκέρος), Λο Σέλσο, Παρέχο, Καπού, Κοκλέν (69' Πεντράθα), Ντιά (80' Αλκάθερ), Μορένο (69' Τσουκουέζε).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (80' Τσιμίκας), Κεϊτά (80' Χέντερσον), Φαμπίνιο (84' Μίλνερ), Τιάγκο Αλκάνταρα (80' Τζόουνς), Ζότα (46' Ντίας), Μανέ, Σαλάχ.