18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Μαΐου 2022 - 19:13

Ο Μπαστιάνος ξέρανε το Αιγάλεω κρατώντας τον Διαγόρα στη SL2

Οι Ροδίτες κέρδισαν με 1-2 το «Σίτι» με ανατροπή στις καθυστερήσεις χάρη σε δύο τέρματα του 24χρονου άσου

Μεγάλο διπλό μέσα στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» πήρε την Κυριακή (1/5) ο Διαγόρας, κερδίζοντάς το με 1-2, για την τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Τι κι αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 88’, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στις καθυστερήσεις με ήρωα τον Μπαστιάνο.

Έτσι κατάφεραν να παραμείνουν στην κατηγορία, σε συνδυασμό και με την ήττα του Αστέρα Βλαχιώτη από τον Ηρόδοτο.

Οι Ροδίτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν, όταν στο 27’ ο Σικαλιάς απέκρουσε εντυπωσιακά το φάουλ του Ζούνη. Δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα με κεφαλιά του Γιώργου όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος ο Διαγόρας πίεσε, είχε δύο καλές στιγμές με Γιώργου (64’) και Ζούνη (74’) αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα στο 88’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με σουτ του Αρναρέλλη. Ωστόσο, οι νησιώτες δεν πτοήθηκαν και τα έφεραν όλα… τούμπα. Συγκεκριμένα στο 90+1’ ο Μπαστιάνος σκόραρε από κοντά για το 1-1 και ένα λεπτό αργότερα με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-2 χαρίζοντας στην ομάδα του την παραμονή.

Διαιτητής ήταν ο Τσαγκαράκης (Χανίων), με βοηθούς τους Αναστασάκη (Χανίων) και Κομισοπούλου (Χανίων). Τέταρτη ήταν η Τσιοφλίκη (Λάρισας).

ΑΙΓΑΛΕΩ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παπουτσογιαννόπουλος, Αναστασίου, Καλύβας, Χοτζάλι, Σταματάκης, Πιαστόπουλος, Δακτυλίδης (57’ Τσιλιγκίρης), Σέχου (46’ Μπαρμπαρούσης), Παυλής (46’ Τριμμάτης), Ντρενογιάννης (46’ Καββαδίας), 71’ λ.τρ. Αρναρέλλης).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Γιάννης Προβίδας): Σκαφίδας, Τάτσης, Ρουγκάλας, Γιώργου (81’ Μιράντα), Καρατάσιος, Τοπάλ, Παραστρατίδης (56’ Μπλάνκο), Σινγκ (65’ Σάιμπερτ), Λαμπίρης, Ζούνης, Μπαστιάνος.