24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Μαΐου 2022 - 17:50

Η… απόλυτη ανατροπή και νικήτρια η Επισκοπή

Αυλαία με νίκη για την ομάδα του Βέλιτς απέναντι στον Παναθηναϊκό Β’ με 3-2 παρότι έχανε μέχρι το 90’ με 0-2 * Είχαν και 2 δοκάρια οι νικητές

Μπορεί η αναμέτρηση της Επισκοπής απέναντι στον Παναθηναϊκό Β’ να ήταν βαθμολογικά αδιάφορη το απόγευμα της Κυριακής (1/5) στο ΔΑΚ Γάλλου για την 34η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2, ωστόσο ήταν η… απόλυτη ανατροπή.

Και αυτό διότι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 0-2 στο ημίχρονο και μέχρι το 90’ διατηρούσε αυτό το προβάδισμα και τελικά η Επισκοπή πέτυχε την ανατροπή της ανατροπής σκοράροντας 3 τέρματα από το 90’ μέχρι το τέλος και πήρε τη νίκη με 3-2.

Μάλιστα οι νικητές είχαν και 2 δοκάρια, ένα σε κάθε ημίχρονο και έτσι με το τρίποντο αυτό έκλεισαν τη χρονιά στην 7η θέση με 48 βαθμούς, ενώ στον αντίποδα ο Παναθηναϊκός Β’ τερμάτισε στη 14η θέση με 34 πόντους.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, καθώς στο 8’ ο Αλμπάνης βρέθηκε στην περιοχή της Επισκοπής και ανατράπηκε από τον Τασιούλη με τον ρέφερι Μπεκιάρη να καταλογίζει το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ στο 10’ ο Αθανασακόπουλος.

Η ομάδα του Βέλιτς προσπάθησε να αντιδράσει και στο 16’ έχασε ευκαιρία με το σουτ του Σκόνδρα που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σουρδή, ενώ στο 21’ ο Τριντάντε με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον πορτιέρο των «πράσινων» να διώξει με υπερένταση.

Εν τέλει, στο 35’ ο Παναθηναϊκός Β’ έφτασε στο 0-2 με ωραίο σκαφτό πλασέ του Φρόκου προ του Καλογεράκη, ενώ 2 λεπτά μετά η Επισκοπή έχασε μοναδική ευκαιρία να μειώσει, όμως ο Πολυχρόνης, μετά από πάσα του Σουμπασάκη, με φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα να «ξύσει» το «Γ» της εστίας των «πράσινων» και έτσι το 0-2 να μην αλλάζει.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι «πράσινοι» έχασαν διπλή ευκαιρία για το 0-3 με τον Αμπντελραμάν να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Καλογεράκη ο οποίος τον σταμάτησε, ενώ στην επαναφορά ο Αλμπάνης έκανε σουτ στην κενή εστία, όμως πρόλαβε και έδιωξε τελευταία στιγμή σε κόρνερ ο Γκονζάλβες.

Στο 61’ νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό Β’ όταν ο Αλμπάνης έφυγε ταχύτατα μπροστά έκανε συρτό διαγώνιο σουτ με τον Καλογεράκη να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ. Η αντίδραση της Επισκοπής ήρθε στο 70’ με τον Σκόνδρα να εκτελεί κόρνερ, τον Κουκούλη να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σουρδή, ενώ 1 λεπτό μετά ξανά από κόρνερ του Σκόνδρα εκ νέου ο Κουκούλης πρωταγωνιστής, όμως δεν μπόρεσε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας και να τη στείλει στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τρίτο τέρμα στο 73' αλλά ο Αμπντελραμάν δεν μπόρεσε να νικήσει εις διπλούν σε τετ-α-τετ τον Καλογεράκη, ενώ στο 79’ ο ταχύτατος Αλμπάνης βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρο της Επισκοπής όμως το πλασέ του πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Οι Ρεθυμνιώτες έψαξαν το γκολ και στο 82’ έφτασαν κοντά στο να σκοράρουν όμως ο Σουρδής απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Εμπόι από το ύψος του πέναλτι, ενώ 3 λεπτά μετά ο ταχύτατος Νταρζίσιο μπήκε στην περιοχή έκανε δυνατό σουτ με την μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Σουρδή.

Και ενώ όλα έδειχναν νίκη των «πράσινων», στις καθυστερήσεις έγινε η ανατροπή της ανατροπής με την Επισκοπή να σκοράρει δις και να παίρνει τον βαθμό. Ο Πολυχρόνης με βολέ στο 90’ ήταν αυτός που μείωσε σε 1-2 και στο 90+1’ ο Νταρζίσιο κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ στο 90+3’ για το 2-2. Και όμως οι Ρεθυμνιώτες έφτασαν και στη νίκη καθώς ένα λεπτό μετά ο Σουμπασάκης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με πλασέ έκανε το 3-2.

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας), Βοηθοί: Δίπλαρης (Καρδίτσας), Βογιατζής (Καρδίτσας), 4ος: Κρασαγάκης (Ηρακλείου).

Κίτρινη: 30’ Μαρτίνης

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τασιούλης (55’ Κουκούλης), Ανδρικόπουλος, Γκονζάλβες, Τριντάντε, Εμπόι, Πολυχρόνης, Σουμπασάκης, Σκόνδρας, Νταρζίσιο, Νοικοκυράκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β’ (Χαβιέρ Βάθκεθ): Σουρδής, Θεοχάρης, Αθανασακόπουλος, Αντωνίου, Ρόμπι, Καρβούνης (67’ Κούτσιας), Μαρτίνης (67’ Σαρδέλης), Αλμπάνης (89’ Δημητρίου), Φρόκου (80’ Καραμπάς), Αμπντελραμάν (89’ Μαραθωνίτης), Ηλιάδης.