29/03/2024
Χάντμπολ | Παρασκευή 29 Απριλίου 2022 - 21:44

Καλύτερη στα κρίσιμα σημεία η ΑΕΚ νίκησε τον Ολυμπιακό και προκρίθηκε στον τελικό

Η Ένωση επικράτησε 28-24 των Πειραιωτών στον δεύτερο ημιτελικό του Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου χάντμπολ ανδρών και θα διεκδικήσει το 5ο της τρόπαιο

Την ευκαιρία να διεκδικήσει το 5ο Κύπελλο Ελλάδος της ιστορίας της στο χάντμπολ ανδρών θα έχει η ΑΕΚ το Σάββατο (30/4, 20:00) απέναντι στην Πυλαία μετά τη νίκη της με τον Ολυμπιακό με 28-24 το βράδυ της Παρασκευής (29/4) στον δεύτερο ημιτελικό του Φάιναλ Φορ.

Η Ένωση είχε τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία και πήρε την πρόκριση για τον τελικό έχοντας ως σημείο κλειδί τον Μπουκοβίνα, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, ωστόσο στο φινάλε δεν τα κατάφερε και μοιραία γνώρισε τον αποκλεισμό.

Δυνατά μπήκαν αμφότερες οι 2 ομάδες και στην αρχή ουδεμία μπορούσε να ξεφύγει με πάνω από ένα γκολ. Η ΑΕΚ το κατάφερε στο 16’ κάνοντας το 6-4, προηγούμενη και 9-6, όμως οι Πειραιώτες μείωσαν σε 9-8. Ο Λέμος με πέναλτι έκανε το 10-8, για να πάει τελικά στα αποδυτήρια η Ένωση με 13-11. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε αρχικά σε 15-15 και εν συνεχεία 17-17, όμως κάποια λάθη έφεραν την ΑΕΚ ξανά μπροστά με 19-17.

Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 49’ σε 4 γκολ διαφορά (22-18) και με αυτό το σκορ ξεκίνησε η τελευταία περίοδος με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 25-23, όμως ένα πέναλτι του Τζηρά και μία απόκρουση του Μπουκοβίνα έφεραν εν τέλει τη νίκη – πρόκριση της ΑΕΚ με το τελικό 28-24.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 5-4, 7-5, 10-8, 13-11 (ημ.), 15-13, 17-16, 19-17, 22-19, 25-22, 28-24

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Στεφάνοβιτς 1, Τζηράς 5, Σεβέλεφ, Νικολαϊδης, Λέμος 6, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Μόγια 5, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλδε 2, Καλόμοιρος, Κεδέρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 7, Αραπακόπουλος, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Οστρούσκο 9, Μπάουερ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν. Δίλεπτα: 5-2. Πέναλτι: 5/6 – 5/7