19/04/2024
Βόλεϊ | Παρασκευή 29 Απριλίου 2022 - 19:51

«Καθάρισε» τον Μίλωνα ο ΠΑΟΚ και πέρασε στον τελικό του Λιγκ Καπ βόλεϊ ανδρών

Δεύτερη νίκη των «ασπρόμαυρων», 3-0 τους Νεοσμυρνιώτες στην Πυλαία

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η ομάδα βόλεϊ ανδρών του ΠΑΟΚ επικράτησε και στο δεύτερο ματς του Μίλωνα στην Πυλαία την Παρασκευή (29/4) με 3-0 σετ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Λιγκ Καπ.

Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν των Νεοσμυρνιωτών και πλέον περιμένουν τον αντίπαλό τους στον τελικό ο οποίος θα προκύψει από τον νικητή του Παναθηναϊκός – Φοίνικας Σύρου με το πρώτο ματς το Σάββατο (1/5) στην Αθήνα και τη ρεβάνς στις 5 Μαΐου στο κυκλαδίτικο νησί.

Αγωνιστικά, στο πρώτο σετ οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ όμως μετά το 8-6, ο ΠΑΟΚ με σερί 13-5 προηγήθηκε 21-11 και εν τέλει πήρε το σετ με 25-15. Στο δεύτερο ο Μίλωνας έφτασε κοντά στο να το πάρει, προηγήθηκε 6-8, 14-16 και 18-21, όμως στα κρίσιμα σημεία ο ΠΑΟΚ έδειξε την εμπειρία του και το κατέκτησε με 25-22. Στο τρίτο, ο Μίλωνας ήταν ανταγωνιστικός στην αρχή, ωστόσο όταν οι Θεσσαλονικείς πήραν προβάδισμα 16-11 και 21-15 είχαν πάρει και τη νίκη, κερδίζοντας εν τέλει το σετ με 25-17.

Τα σετ: 25-15, 25-22, 25-17