19/04/2024
Conference League | Παρασκευή 29 Απριλίου 2022 - 00:10

Ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν Λέστερ και Ρόμα

Στο «Ολίμπικο» θα κριθεί η πρόκριση στον τελικό του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ μετά το 1-1 επί αγγλικού εδάφους * Τον πρώτο λόγο η Φέγενορντ ενάντια στη Μαρσέιγ (3-2)

Λέστερ και Ρόμα διασταύρωσαν τα ξίφη τους το βράδυ της Πέμπτης (28/4) στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό για το Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ, για να μείνουν στο ισόπαλο 1-1 στο «Κινγκ Πάουερ».

Ο Πελεγκρίνι στο 15' άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, η ισοφάριση ήρθε από το αυτογκόλ του Μαντσίνι στο 67' και οι «τζιαλορόσι» θα λύσουν τις διαφορές τους με τις «αλεπούδες» στη ρεβάνς του «Ολίμπικο».

Στον έτερο ημιτελικό η Φέγενορντ έχει προβάδισμα πρόκρισης μετά τη νίκη με 3-2 επί της Μαρσέιγ στο «Ντε Κάιπ», με Ντέσερς στο 18' και Σινιστέρα στο 20' να διαμορφώνουν το 2-0 των Ολλανδών, αλλά ο Ντιενγκ μείωσε στο 28' και ισοφάρισε ο Ζέρσον στο 40ό λεπτό.

Με το... καλημέρα στο β' ημίχρονο, στο 46' δηλαδή, ο Ντέσερς βρήκε ξανά δίχτυα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Άρνε Σλοτ, που έχει τον πρώτο λόγο για να προκριθεί εν όψει της ρεβάνς στο «Βελοντρόμ».