28/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 27 Απριλίου 2022 - 22:46

O Tσόλακ απέκλεισε τον Ολυμπιακό και έστειλε στο 108' τον ΠΑΟΚ ξανά στον τελικό!

Xρυσή αλλαγή για τους Θεσσαλονικείς ο Κροάτης στο «Γ. Καραϊσκάκης», που βρήκε δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1 το γκολ με πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 105' * Ραντεβού με τον Παναθηναϊκό μετά από 8 χρόνια

Η μπίλια κάθισε στο ασπρόμαυρο... Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε το βράδυ της Τετάρτης (27/4) στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, φεύγοντας από το «Γ. Καραϊσκάκης» με το ισόπαλο 1-1 κόντρα στον Ολυμπιακό μετά από παράταση και έχοντας την ευκαιρία να διατηρήσει τα σκήπτρα του στον θεσμό.

Σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου ημιτελικού της Τούμπας η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έκλεισε ραντεβού με τον Παναθηναϊκό στις 21 Μαΐου στο ΟΑΚΑ και σε μια επανάληψη του τελικού του 2014, με τον Αντόνιο Τσόλακ να αποδεικνύεται χρυσή αλλαγή.

Ο Κροάτης φορ μπήκε στο 105'+1 και σκόραρε στο 108', για να φέρει το ματς στα ίσα κι ενώ οι Πειραιώτες είχαν προηγηθεί με εύστοχο πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 105', σε ένα παιχνίδι που από νωρίς είχε φανεί ότι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Προφανώς ο Τσόλακ παίρνει τον τίτλο του mvp, ενώ πολύ καλός ήταν ο Ντάγκλας Αουγκούστο (αποβλήθηκε στο 109' κι ενώ ήταν πλέον στον πάγκο), με τον Ελ Αραμπί από πλευράς της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς να προσφέρει πολλά ερχόμενος από τον πάγκο, ο Παπασταθόπουλος ήταν εξαιρετικός, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού δεν λειτούργησε σωστά στη φάση του 1-1, ενώ σταθερός ήταν ο Βατσλίκ, που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στη φάση του γκολ.

Απάντησε άμεσα ο Τσόλακ και πρόκριση για τον ΠΑΟΚ...

Από την αρχή ήταν προφανές ότι οι δύο αντίπαλοι κοίταζαν να είναι προσεκτικοί στα ανασταλτικά τους καθήκοντα και το α' ημίχρονο ήταν αρκετά κλειστό, αν και στο 41' ο Μασούρας έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Πασχαλάκη να κάνει σπουδαία απόκρουση.

Στο δεύτερο μέρος το αργό τέμπο ήταν κυρίαρχο μέχρι το 65', αλλά κάπου εκεί ο ρυθμός ανέβηκε απότομα και οι τακτικές πήγαν... περίπατο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω.

Χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες από αμφότερους, για να οδηγηθεί τελικά ο αγώνας στο έξτρα ημίωρο και στο 105' ο Ελ Αραμπί φάνηκε ότι θα έδινε την πρόκριση στους «ερυθρόλευκους», ευστοχώντας στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Πασχαλάκη (ξεκάθαρη παράβαση και δεν χρειαζόταν καν ο διαιτητής Γκόμεθ να συμβουλευθεί το VAR).

Ο «Δικέφαλος του Βορρά», ωστόσο, δεν πτοήθηκε και ο Τσόλακ στο 108' ολοκλήρωσε από κοντά την ωραία συνεργασία των Σβαμπ και Ολιβέιρα για το 1-1. Δεν είχαν από εκεί και πέρα κουράγιο οι γηπεδούχοι να κυνηγήσουν το δεύτερο γκολ και ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε για πέμπτη φορά στην τελευταία εξαετία στον τελικό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ισπανός Γκόμεθ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ρομέρο και Γρανάδο. Διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Ισπανός Βιλανουέβα και βοηθός ο Κωσταράς του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας.

Κίτρινες: 43' Σισέ, 77' Παπασταθόπουλος - 45' Αντρίγια Ζίβκοβιτς, 105'+2 Ίνγκασον.

Κόκκινες: 109' Ντάγκλας Αουγκούστο (στον πάγκο).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (110' Βρουσάι), Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Εμβιλά, Καμαρά (61' Καρβάλιο), Μπουχαλάκης (110' Κούντε), Ροντρίγκες (75' Α. Καμαρά), Μασούρας (87' Βαλμπουενά), Τικίνιο (75' Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Σίντκλεϊ, Κρέσπο, Ίνγκασον, Ντάγκλας Αουγκούστο (89' Σβαμπ), Κούρτιτς, Μουργκ (62' Μιτρίτσα, 89' λ. τρ. Τέιλορ), Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (46' λ. τρ. Σοάρες, 105'+1 Τσόλακ), Άκπομ (76' Ολιβέιρα).