25/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 27 Απριλίου 2022 - 23:20

Πήρε το ντέρμπι ο Ηρόδοτος και κρατά την τύχη στα χέρια του

Σημαντικό 1-0 για την ομάδα της Αλικαρνασσού στο Παγκρήτιο απέναντι στον Εργοτέλη στη μάχη της παραμονής

Ο Ηρόδοτος είχε το κίνητρο, ο Εργοτέλης ήταν αδιάφορος και κάπως έτσι το απόγευμα της Τετάρτης του Πάσχα (27/4) η ομάδα της Αλικαρνασσού νίκησε με 1-0 στο Παγκρήτιο για την 33η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Η ομάδα του Βασίλη Βούζα έφτασε τους 34 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 11η θέση με τον Ο.Φ. Ιεράπετρας και τον Παναθηναϊκό Β’ όντας στο +1 από τη γραμμή του υποβιβασμού και την τελευταία αγωνιστική φιλοξενεί τον Αστέρα Βλαχιώτη σε ματς παραμονής μιας και η ομάδα της Σπάρτης είναι μία θέση παραπάνω με 35 πόντους. Από την άλλη το σύνολο του Νίκου Μπαδήμα παρέμεινε στην 9η θέση με 40 βαθμούς και εκεί θα τερματίσει…

Πρώτη καλή φάση ήταν για τον Εργοτέλη όταν στο 4’ ο Νεράλ εκτέλεσε κόρνερ, ο Μίκο έκανε την προβολή από το σημείο του πέναλτι στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Κρόστα, ενώ στο 10′ ο Κοκκίνης βρέθηκε σε θέση βολής με τον Kρόστα να διώχνει σωτήρια το πλασέ του 22χρονου άσου των γηπεδούχων. Ο Ηρόδοτος απείλησε στο 16’ όταν ο Ποζατζίδης με κάθετη βρήκε τον Βρεττό και εκείνος μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκόμεζ με σέντρα βρήκε τον Ποζατζίδη που αστόχησε με κεφαλιά. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Πέϊος βρήκε τον Νεράλ όμως το σουτ του τελευταίου βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο Εργοτέλης θα απειλήσει πρώτος στο δεύτερο ημίχρονο με την ωραία ατομική προσπάθεια του Πατρινού στο 59’ που πλάσαρε όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι, όμως τελικά ο Ηρόδοτος ήταν εκείνος που βρήκε δίχτυα στο 62’ με τον Ποζατζίδη να κάνει τη σέντρα και ο Χαλκιαδάκης με κεφαλιά από το ύψος της περιοχής ανάγκασε τον Τσέλιο να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του για το 0-1. Παρά το 0-1, πέντε λεπτά μετά οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να κάνουν το 1-1 ωστόσο ο Πατρινός αστόχησε από κοντά.

Εν τέλει το 0-1 δεν άλλαξε με τον Εργοτέλη πάντως στο 90+4’ να χάνει ευκαιρία για την ισοφάριση μετά το κόρνερ του Αλεξάκη και την καρφωτή κεφαλιά του Κόλα που ανάγκασε τον Κρόστα να διώξει την μπάλα με υπερένταση, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο Πέϊος αντίκρισε 2η κίτρινη για δυνατό μαρκάρισμα και αποβλήθηκε.

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας), Βοηθοί: Νικολάου (Αθηνών), Σταύρογλου (Αθηνών), 4ος: Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής).

Κίτρινη: 18’ Πέϊος

Κόκκινη: 90+2’ Πέϊος

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Κατσούρρι (65′ Κωστανάσιος), Σερβιλάκης (52′ Ντουμάνης), Κόλα, Μίκο, Πέιος, Νεράλ (65′ Βουτσάς), Σαρρής, Κοκκίνης, Κουτάντος (80′ Αλεξάκης), Πατρινός.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Βασίλης Βούζας): Kρόστα, Γκόμεζ, Μακριδάκης, Κυριακίδης, Κίσσας (76′ Καπέλ), Aσίγκμπα, Βρεττός, Mπαρμπόζα, Ποζατζίδης, Χαλκιαδάκης, Αποστολίδης (71′ Σουρνάκης).