25/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 27 Απριλίου 2022 - 21:06

Απέτυ«Χ»ε να κερδίσει και ελπίζει μόνο σε θαύμα η Καβάλα

Η εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με αντίπαλο τον Ηρακλή «ψαλιδίζει» τις ελπίδες των «Αργοναυτών» για παραμονή

Στο «Ανθή Καραγιάννη» τέθηκαν αντιμέτωποι Καβάλα και Ηρακλής το μεσημέρι της Τετάρτης (27/4) στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2. Το τελικό 1-1 αφήνει παραπονούμενους τους γηπεδούχους που αναζητούσαν μόνο τη νίκη ώστε να βρεθούν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Πλέον, την τελευταία αγωνιστική παρατάσσονται στη Βέροια (Κυριακή 1/5) και δεν αρκούνται σε νίκη αλλά μόνο με αυτήν θα ελπίζουν σε παραμονή, περιμένοντας και απώλειες των άλλων ομάδων.

Από τη μεριά τους, οι αδιάφοροι βαθμολογικά φιλοξενούμενοι παρουσίασαν πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και «πλήγωσαν» τον Παναγιώτη Διλμπέρη που στα νιάτα του είχε φορέσει με επιτυχία τη φανέλα με το «Η» των Θεσσαλονικέων, ως τερματοφύλακας.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Ηρακλής ήταν ανώτερος σε όλο το α' ημίχρονο, με κορυφαία στιγμή τη χαμένη ευκαιρία του Τόμας (35') που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Κυρίτση αλλά απέτυχε να τον κερδίσει, με τον πρώην γκολκίπερ του Απόλλωνα να σώζει από βέβαιη παραβίαση την εστία του.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με το ίδιο σκηνικό, με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά η υπεροχή των παικτών του Κώστα Γεωργιάδη καρποφόρησε, με τον Μπαστακό (57') να εκμεταλλεύεται αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και να πλασάρει από κοντά, εύστοχα, τον Κυρίτση. Κάπου εκεί η Καβάλα έδειχνε να ξυπνάει και έβγαλε αντίδραση, σπαταλώντας με τον Σταμένκοβιτς (59') μία ευκαιρία αλλά σκοράροντας με τον Αρμάλας (67') στην επόμενη. Ο Λιθουανός σηκώθηκε ψηλά μετά από εκτέλεση φάουλ και ανενόχλητος, με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παλαβράκη που δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα. Στα εναπομείναντα λεπτά η Καβάλα «πνίγηκε» στο άγχος, με τον Ηρακλή να χάνει δυο σπουδαίες ευκαιρίες, με δράστη τον Μπαστακό (84', 90').

Οι φίλαθλοι των γηπεδούχων ήταν η ευχάριστη νότα του αγώνα, δημιουργώντας εντυπωσιακή ατμόσφαιρα με την εν γένει παρουσία τους, καθώς σχεδόν κανένας από τους παίκτες της Καβάλας δεν ξεχώρισε, πλην ίσως του Κυρίτση. Οι Τόμας και Μπαστακός ήταν εκ των κορυφαίων του «Γηραιού».

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Τζοβάρας του συνδέσμου Φθιώτιδας με βοηθούς τους Λαρισαίους Στάικο και Νίκζα και 4ο τον Κατερινιώτη Μέγα.

ΚΑΒΑΛΑ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Αρμάλας, Στίκας, Μαρινάκης (46′ Ρέτσος), Θωμαΐδης (81′ Μουσίγια), Αμούρ, Οκάν (46′ Αλίμι), Σαμπανίδης (60′ Γροσδάνης), Καϊούμπι, Σταμένκοβιτς (84′ Πανουργιάς).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πήλιος, Μανωλάκης (66′ Πανάγου), Κωστούλας, Χρουσιέλ, Σίλβα, Άλεξιτς, Πατράλης, Γιουμπιτάνα, Τόμας, Βιτίνιο (51′ Μπαστακός)

πηγή φωτό: proininews.gr