25/04/2024
Γαλλία | Κυριακή 24 Απριλίου 2022 - 00:15

Ισόπαλη, αλλά μαθηματικά πρωταθλήτρια η Παρί Σεν Ζερμέν

Επιστροφή στους τίτλους για τους Παριζιάνους μετά από 1 χρόνο παρά το εντός έδρας 1-1 με τη Λανς * Επιβλητικές νίκες για Λυών, 5-2 τη Μονπελιέ και Μονακό, 1-4 τη Σεντ Ετιέν

Μπορεί να απογοήτευσε στο Τσάμπιονς Λιγκ γνωρίζοντας τον αποκλεισμό στους «16» από τη Ρεάλ Μαδρίτης, ωστόσο επέστρεψε στους τίτλους κατακτώντας το πρωτάθλημα Γαλλίας η Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι Παριζιάνοι στέφθηκαν και μαθηματικά πρωταθλητές μετά από… διάλειμμα ενός έτους παρότι για την 34η αγωνιστική υποχρεώθηκαν σε εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στη Λανς το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου (23/4).

Ο βαθμός αυτός έφτανε στην ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο προκειμένου να στεφθεί πρωταθλήτρια φτάνοντας τους 78 βαθμούς, με τη Λανς να έχει 54 και να διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Η Παρί κατέκτησε για 10η φορά το πρωτάθλημα, φτάνοντας στην κορυφή της σχετικής λίστας τη Σεντ Ετιέν, όμως τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Λανς που έπρεπε να μείνει με 10 παίκτες για να σκοράρει η Παρί. Στο 57’ ο Ντανσό είδε τη 2η κίτρινη και στο 68’ ο Μέσι με ένα πολύ ωραίο τέρμα έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και στο 88’ ισοφάρισαν στο τελικό 1-1 με τέρμα του Ζαν.

Επιβλητική ήταν η Λυών απέναντι στη Μονπελιέ την οποία νίκησε με 5-2 φτάνοντας τους 52 βαθμούς μένοντας ζωντανή στη μάχη της Ευρώπης, ενώ η Μονπελιέ παρέμεινε στους 42, ούσα αδιάφορη. Ο Ντεμπελέ στο 26’ έκανε το 1-0, ο Μέντες στο 43’ το 2-0, ωστόσο το ημίχρονο έληξε 2-2. Και αυτό διότι ο Γουαΐ στο 45+2’ και ο Σαβανιέ με πέναλτι στο 45+4’ έκαναν το 2-0, 2-2. Μέσα σε πέντε λεπτά οι «γκονς» σκόραραν δις, 63’ Αουάρ το 3-2 και 68’ Εκαμπί το 4-2, με τον πρώτο στο 90+2’ να διαμορφώνει το τελικό 5-2.

Εύκολο έργο είχε και η Μονακό στο «Ζοφρουά Γκισάρ» καθώς πέρασε με το ευρύ 4-1 κόντρα στη Σεντ Ετιέν και με 59 πόντους διεκδικεί την είσοδό της στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας σεζόν, ενώ οι «στεφανουά» με 31 πόντους, είναι στη διακεκαυμένη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Μπεν Γεντέρ στο 23’ έκανε το 0-1 για τη Μονακό και 2 λεπτά μετά ο Φόλαντ πέτυχε το 0-2. Παρότι η Σεντ Ετιέν μείωσε πριν το ημίχρονο με τον Καζρί στο 42’ με πέναλτι, εν τούτοις στο δεύτερο ημίχρονο ένα αυτογκόλ του Κολοτζιετζάκ στο 61’ και ένα τέρμα του Μπουαντού στο 77’ έφεραν το τελικό 1-4.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής της Ligue 1:

Μ. Σάββατο (23/4)

Λυών - Μονπελιέ 5-2 (26' Ντεμπελέ, 43' Μέντες, 63', 90'+2' Αουάρ, 68' Εκαμπί - 45'+2' Γουαΐ, 45'+4' πεν. Σαβανιέ)

Σεντ Ετιέν - Μονακό 1-4 (42' πέν. Καζρί - 23' Μπεν Γεντέρ, 25' Φόλαντ, 61' αυτ. Κολοτζιετζάκ, 77' Μποαντού)

Παρί Σεν Ζερμέν - Λανς 1-1 (68' Μέσι - 88' Ζαν)