23/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 23 Απριλίου 2022 - 21:26

Νίκησε την Ντόρτμουντ και κατέκτησε και μαθηματικά το 10ο σερί πρωτάθλημα η Μπάγερν!

Οι Βαυαροί επιβλήθηκαν 3-1 των Βεστφαλών στην «Αλιάνζ Αρένα» και πανηγύρισαν ακόμα έναν τίτλο

Ήταν αναμενόμενο έγινε πράξη για ακόμα μία φορά στη Γερμανία…

Ο λόγος για τη μόνιμη πρωταθλήτρια της Μπουντεσλίγκα Μπάγερν Μονάχου η οποία το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου (23/4) επικράτησε 3-1 της Ντόρτμουντ στην «Αλιάνζ Αρένα» για την 31η «στροφή».

Οι Βαυαροί με τη νίκη αυτή έφτασαν τους 75 βαθμούς, ξέφυγαν 12 ολόκληρους πόντους από τη 2η Ντόρτμουντ κατακτώντας και μαθηματικά τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε το 10ο συνεχόμενο πρωτάθλημα και 32ο συνολικά.

Η Μπάγερν ξεκίνησε δυνατά στο ντέρμπι και στο 15’ πήρε το προβάδισμα με υπέροχο βολέ του Γκνάμπρι από το ύψος της περιοχής, ενώ ένα λεπτό πριν το ημίωρο ο Γερμανός εξτρέμ βρήκε δίχτυα όμως το τέρμα του ακυρώθηκε μέσω του VAR. Όμως στο 34’ ο Μίλερ με ασίστ βρήκε τον Λεβαντόφσκι και ο Πολωνός στράικερ πέτυχε το 2-0 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Η Ντόρτμουντ αντέδρασε και 49’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ρόις από τον Κίμιχ, με τη φάση φυσικά να εξετάζεται και από το VAR, χωρίς να αλλάζει κάτι. Έτσι ο Τζαν βρέθηκε στην άσπρη βούλα στο 52’ ήταν εύστοχος για το 2-1. Οι Βεστφαλοί έψαξαν το 2-2, όμως στο 83’ τα πάντα τελείωσαν όταν ο Μουσιαλά από κοντά πέτυχε το 3-1, σφραγίζοντας τη νίκη και το πρωτάθλημα της ομάδας του.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

Μ. Παρασκευή (22/4)

Βόλφσμπουργκ - Μάιντς 5-0 (8', 42' Βιντ, 24' πέν., 35', 45'+2 Κρούζε)

Μ. Σάββατο (23/4)

Λειψία - Ουνιόν Βερολίνου 1-2 (46' Πούλσεν - 86' Μίχελ, 89' Μπέρενς)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Χόφενχαϊμ 2-2 (32' Εντικά, 66' Καμάντα - 12' αυτ. Εντικά, 78' Ρούτερ)

Φράιμπουργκ - Γκλάντμπαχ 3-3 (49' πεν. Γκρίφο, 61 Γκούντερ, 80' Λίνχαρτ - 3' πεν. Μπενσεμπαϊνί, 13' Εμπολό, 90'+3' Στιντλ)

Κολωνία - Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-1 (3' Ουτ, 43΄Μοντέστ, 86' Τίλμαν - 33' αυτ. Χούμπερς)

Γκρόιτερ Φιρτ - Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-4 (5' Βίλεμς - 9' Σικ, 18΄Αζμούν, 58' Παουλίνιο, 84' Παλάσιος)

Μπάγερν Μονάχου - Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-1 (15' Γκνάμπρι, 34' Λεβαντόφσκι, 83' Μουσιαλά - 52' Τζαν)