18/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 23 Απριλίου 2022 - 19:19

Πολύ κοντά στο Τσάμπιονς Λιγκ η Λεβερκούζεν, υποβιβάστηκε η Γκρόιτερ Φιρτ

Επιβλητική η Μπάγερ τη νίκησε 4-1 και την έστειλε στη δεύτερη κατηγορία * Νίκες Ευρώπης για Ουνιόν Βερολίνου (1-2 στη Λειψία) και Κολωνία (3-1 την Μπίλεφελντ)

Με τις αναμετρήσεις της 31ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Μεγάλο Σάββατο (23/4) η Μπουντεσλίγκα, αγωνιστική που έκρινε και μαθηματικά το μέλλον της Γκρόιτερ Φιρτ.

Η Φιρτ που διατηρούσε μαθηματικές ελπίδες, μετά τη νέα ήττα της αυτή τη φορά από την Μπάγερν Λεβερκούζεν με 4-1, υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία του γερμανικού πρωταθλήματος, σε αναμέτρηση που προηγήθηκε, αλλά γρήγορα οι «ασπιρίνες» αποκατέστησαν την τάξη για τη νίκη τους κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς το Τσάμπιονς Λιγκ της νέας σεζόν.

Μόλις στο 5’ η Γκρόιτερ Φιρτ προηγήθηκε με τον Βίλεμς, όμως τέσσερα λεπτά μετά ο Σικ έφερε το ματς στα ίσια για το 1-1 με τον Αζμούν στο 18’ να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 1-2, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο. Ο Παουλίνιο στο 58’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3 και ο Παλάσιος στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό 1-4 για τη Λεβερκούζεν των 55 πόντων.

Σημαντικές νίκες στη μάχη για έξοδο στην Ευρώπη πέτυχαν η Ουνιόν Βερολίνου (ΦΩΤΟ) και η Κολωνία με τους Βερολινέζους να επικρατούν εκτός έδρας της Λειψίας με 2-1 και τους «τράγους» να κερδίζουν 3-1 την Μπίλεφελντ. Οι πρωτευουσιάνοι παρότι βρέθηκαν να χάνουν στην έδρα της Λειψίας με 1-0 από το τέρμα του Πούλσεν στο 46’ έκαναν στα τελευταία λεπτά την ανατροπή και με τέρματα των Μίχελ (86’) και Μπέρενς (89’) πήραν τη νίκη με 1-2 φτάνοντας τους 50 πόντους.

Έναν λιγότερο από την Κολωνία η οποία πήρε νωρίς προβάδισμα απέναντι στην Μπίλεφελντ με το τέρμα του Ουτ στο 3’ για να ισοφαριστεί με αυτογκόλ του Χούμπερς στο 33’, αλλά να πάρει το προβάδισμα πριν την ανάπαυλα με το τέρμα του Μοντέστ στο 43ο λεπτό. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 86’ ο Τίλμαν.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

Μ. Παρασκευή (22/4)

Βόλφσμπουργκ - Μάιντς 5-0 (8', 42' Βιντ, 24' πέν., 35', 45'+2 Κρούζε)

Μ. Σάββατο (23/4)

Λειψία - Ουνιόν Βερολίνου 1-2 (46' Πούλσεν - 86' Μίχελ, 89' Μπέρενς)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Χόφενχαϊμ 2-2 (32' Εντικά, 66' Καμάντα - 12' αυτ. Εντικά, 78' Ρούτερ)

Φράιμπουργκ - Γκλάντμπαχ 3-3 (49' πεν. Γκρίφο, 61 Γκούντερ, 80' Λίνχαρτ - 3' πεν. Μπενσεμπαϊνί, 13' Εμπολό, 90'+3' Στιντλ)

Κολωνία - Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-1 (3' Ουτ, 43΄Μοντέστ, 86' Τίλμαν - 33' αυτ. Χούμπερς)

Γκρόιτερ Φιρτ - Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-4 (5' Βίλεμς - 9' Σικ, 18΄Αζμούν, 58' Παουλίνιο, 84' Παλάσιος)

19:30 Μπάγερν Μονάχου-Μπορούσια Ντόρτμουντ