29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 23 Απριλίου 2022 - 15:22

Διπλό στην Καρδίτσα για τον Ολυμπιακό Β'

Σκόρερ των Πειραιωτών χρίστηκε ο Σουρλής (0-1) κόντρα στην Αναγέννηση

Η εξ αναβολής αναμέτρηση για την 27η αγωνιστική του 1ου (Βορείου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2 στην Καρδίτσα, ανάμεσα στην τοπική Αναγέννηση και τον Ολυμπιακό Β' ανέδειξε νικητές τους «ερυθρόλευκους» με 1-0 και σκόρερ τον Σουρλή.

Υπό ανοιξιάτικες συνθήκες και με αρκετή ζέστη διεξήχθη ο αγώνας το Μ. Σάββατο (23/4) δίχως να προσφέρει πολλές καλές στιγμές. Στο πρώτο μισάωρο η Αναγέννηση μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε, κερδίζοντας αρκετά κόρνερ, να απειλήσει την εστία του Στουρνάρα, με τον Μπιανκόνι (24') να αστοχεί από κοντά. Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, αφυπνίστηκαν και πήραν τα ηνία στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας ευκαιρίες με τους Αποστολόπουλο (39') και Νταμπό (44').

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Β' ξεκίνησε φουριόζος, με τον Νταμπό ξανά πρωταγωνιστή, καθώς ο Γάλλος άσος έκανε το σουτ στο 49' αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με τους δυο προπονητές να κάνουν αλλαγές με στόχο να φρεσκάρουν τις ομάδες τους. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, στο 79' ο Κίτσος έκανε καταπληκτική κάθετη πάσα στον Σουρλή, με τον 18χρονο να πλασάρει έξοχα τον Θεολόγη και να σκοράρει για τον Ολυμπιακό Β'. Αυτό ήταν το δεύτερο φετινό γκολ του καθώς είχε βρει δίχτυα και στο τελευταίο διπλό της ομάδας του Ιμπαγάσα, στον Βόλο απέναντι στον Ολυμπιακό (3-2) τον περασμένο Φεβρουάριο.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν απειλήθηκαν στα εναπομείναντα λεπτά και έφθασαν τους 45 βαθμούς, σκαρφαλώνοντας στην έκτη θέση και διευρύνοντας σε πέντε αγώνες το αήττητο σερί τους. Αντίθετα, οι Καρδιτσιώτες γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους σε πέντε παιχνίδια και παρέμειναν 5οι με 47 βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον πάγκο της Αναγέννησης κάθισε ο βοηθός προπονητή και άλλοτε παίκτης της, Γιάννης Τσακμακίδης καθώς ο Περικλής Αμανατίδης απουσίαζε για προσωπικούς λόγους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Λεωνίδας του Συνδέσμου Τρικάλων με βοηθούς τους Ντάβελα και Τοροσιάδη του Συνδέσμου Μακεδονίας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιάννης Τσακμακίδης): K. Θεολόγης, Γκουγκούδης, Καρανίκας (86′ Ζάγγος), Καρρίκι, Κοτσώνης, Γκίνη, Κουτρομάνος (86′ Καλαμπόκας), Μπένγκοα (69′ Μάνιος), Μπαντιμπανγκά (69′ Πολίτης), Μπιανκόνι, Αθανασιάδης (79′ Β. Θεολόγης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' (Αριέλ Ιμπαγάσα): Στουρνάρας, Κινκουέ, Μπα, Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Μαρίνος (71′ Νίκολιτς), Βοΐλης (90′ Κλίτσα), Κίτσος (90′ Ντόι), Νταμπό (60′ Πινακάς), Σουρλής.