18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Απριλίου 2022 - 17:37

Σαρωτικός ο Π.Ο.Τ. Ηρακλής

Ο «Γηραιός» συνέτριψε με 6-0 τον Θεσπρωτό στο Καυτανζόγλειο

Το πιο εύκολο έργο της φετινής σεζόν είχε την Κυριακή (17/4) ο Π.Ο.Τ. Ηρακλής καθώς διέλυσε με 6-0 τον Θεσπρωτό στο Καυτανζόγλειο για την 32η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Το ματς δεν αντέχει σε κριτική λόγω του μεγάλου σε έκταση σκορ, με τους γηπεδούχους να είναι μία κλάση πάνω από τους αντιπάλους τους που στάθηκαν αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο έπαθαν καθίζηση.

Αυτή ήταν η δέκατη φετινή νίκη για την ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη, που έφτασε τους 44 βαθμούς και εδραιώνεται στην 6η θέση της κατάταξης. Από την άλλη, το «πλατανόφυλλο» υποχώρησε ενδέκατο και αγχώνεται αφού δεν έχει σωθεί μαθηματικά.

Ο Ηρακλής ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 4’ με κεφαλιά του Μπαστακού ενώ δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία σε σουτ του Πατσέκο που απέκρουσε ο Παλαβράκης. Στο 20’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Πήλιου, για να ακολουθήσουν δύο καλές στιγμές από πλευράς Θεσπρωτού. Συγκεκριμένα, στο 42’ η κεφαλιά του Κωνσταντίνου κατέληξε άουτ ενώ στο 44’ ο Ραμίρεζ δεν μπόρεσε να σκοράρει από θέση τετ α τετ.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους «κυανόλευκους». Στο 55’ είχαν διπλή ευκαιρία αλλά ο Κίναλης είπε «όχι» στις προσπάθειες των Άλεξιτς και Μπαστακού. Στο 57’, ωστόσο, ο Σέρβος επιθετικός βρήκε δίχτυα γράφοντας με σουτ το 2-0 ενώ ο Γιουμπιτάνα με δύο τέρματα μέσα σε πέντε λεπτά (65’ και 70’) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Το τελευταίο εικοσάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Θεσσαλονικείς πάντως να πετυχαίνουν άλλα δύο γκολ με Μπαστακό (87’) και Μανωλάκη (90+3’) για το τελικό 6-0.

Διαιτητής ήταν ο Μαλούτας (Ημαθίας), με βοηθούς τους Χριστοδούλου (Ημαθίας) και Αναστασιάδη (Σερρών). Τέταρτος ήταν ο Μελτζανίδης (Ημαθίας).

Π.Ο.Τ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου (85' Μπαλικτσής), Κωστούλας, Χρουσιέλ, Πήλιος (72' Μανωλάκης), Νταμιάν Σίλβα, Πατράλης, Γιουμπιτάνα, Τομάς (85' Παπαδόπουλος), Άλεξιτς (70' Βιτίνιο), Μπαστακός.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κίναλης, Γκανσιέρ, Πούφλης (60' Βαταμίδης), Βασιλάκης, Βαλέντε (60' Μπονίγια), Ντ’ Αλέσιο, Μαρτίνεζ, Πατσέκο (70' Όστινγκ), Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (70' Ρομέρο), Σαραντίδης (70' Στεργίου).