28/03/2024
Europa League | Παρασκευή 15 Απριλίου 2022 - 00:41

Κάζο για την Μπαρτσελόνα, μεγάλη πρόκριση για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Οι Γερμανοί νίκησαν με 3-2 μέσα στο «Καμπ Νόου» και εξασφάλισαν θέση στους «4» του Γιουρόπα Λιγκ * Πήραν το «εισιτήριο» και οι Γουέστ Χαμ και Ρέιντζερς

Την έπαθε τη ζημιά η Μπαρτσελόνα το βράδυ της Πέμπτης (14/4) κι έχασε μέσα στο «Καμπ Νόου» με 3-2 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, μένοντας εκτός ημιτελικών του Γιουρόπα Λιγκ.

Στη ρεβάνς του 1-1 επί γερμανικού εδάφους οι φιλοξενούμενοι ήταν εντυπωσιακοί, με τον Κόστιτς ν' ανοίγει το σκορ μόλις στο 4' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και τον Μπορέ στο 36' να κλείνει το α' ημίχρονο στο 0-2.

Το κάζο για τους «μπλαουγκράνα» έγινε μεγαλύτερο από το δεύτερο γκολ του Κόστιτς στο παιχνίδι στο 67' και απλά ο Μπουσκέτς στο 90'+1 και ο Ντεπάι από την άσπρη βούλα στο 90'+11 περιόρισαν την έκταση της ήττας για την ομάδα του Τσάβι, που απέτυχε παταγωδώς φέτος στην Ευρώπη.

Η Άιντραχτ θα παίξει στους «4» με την εξαιρετική Γουέστ Χαμ, που πήρε επιβλητικό διπλό με 3-0 ενάντια στη Λυών και προκρίθηκε πανηγυρικά με δύο νίκες, ενώ η Ρέιντζερς επικράτησε της Μπράγκα στην παράταση με 3-1 και θ' αντιμετωπίσει τη Λειψία.

Κοινώς, είναι υπαρκτό το ενδεχόμενο ενός γερμανικού «εμφυλίου» στον τελικό.

Τα αποτελέσματα των ρεβάνς των προημιτελικών του Γιουρόπα Λιγκ

Πέμπτη (14/4)

Αταλάντα - Λειψία 0-2 (18', 87' πέν. Ενκουνκού) {1-1}

Μπαρτσελόνα - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-3 (90'+1 Μπουσκέτς, 90'+11 πέν. Ντεπάι - 4' πέν., 67' Κόστιτς, 36' Μπορέ) {1-1}

Λυών - Γουέστ Χαμ 0-3 (38' Ντόουσον, 44' Ράις, 48' Μπόουεν) {1-1}

Ρέιντζερς - Μπράγκα 3-1 παρ., κ.α. 2-1 (2', 44' πέν. Ταβερνιέ, 101' Ρουφ - 83' Κάρμο) {0-1}