25/04/2024
Conference League | Πέμπτη 7 Απριλίου 2022 - 23:59

Ήττα… ελπίδας για ΠΑΟΚ στη Μασσαλία

Το γκολ του Ελ Καντουρί μπορεί να αποδειχθεί «χρυσό» για τον «Δικέφαλο του Βορρά» στη ρεβάνς της Τούμπας, μετά το 2-1 της Μαρσέιγ

Έχασε αλλά δεν χάθηκε… Την ήττα με 2-1 από τη Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ» γνώρισε το βράδυ της Πέμπτης (7/4) ο ΠΑΟΚ, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

Αν και αγωνίστηκε σε μία καυτή έδρα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν μάσησε και κατάφερε να πάρει ένα αποτέλεσμα που του δίνει σοβαρές ελπίδες πρόκρισης στους «4» της διοργάνωσης στη ρεβάνς της Τούμπας την επόμενη Πέμπτη (14/4).

Οι «Φωκαείς» προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο 45λεπτο, χάρη στα γκολ των Ζέρσον (13’) και Παγιέ (45’), αλλά ένα εκπληκτικό δεκαπεντάλεπτο των Θεσσαλονικέων στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους έφερε τη μείωση του σκορ από τον Ελ Καντουρί. Πάντως, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου οφείλει πολλά και στον Πασχαλάκη ο οποίος έκανε καθοριστικές επεμβάσεις κρατώντας όρθια την ομάδα του.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων… Πίεσαν από το ξεκίνημα, μην επιτρέποντας στους Θεσσαλονικείς να κρατήσουν μπάλα, και στο 16’ προηγήθηκαν με σουτ του Ζέρσον ο οποίος ενδεχομένως να ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 30’ η Μαρσέιγ έχασε σημαντική ευκαιρία όταν ο Ουντέρ πλάσαρε από θέση τετ α τετ αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Κρέσπο έκοψε τελευταία στιγμή την προσπάθεια του Μπακαμπού. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ωστόσο δεν γλίτωσε το δεύτερο γκολ καθώς στο 45’ ο Παγιέ με τρομερή σουτάρα έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φορτσάτος στο δεύτερο 45λεπτο και, αιφνιδιάζοντας την αντίπαλό του, στο 48’ μείωσε σε 2-1 με σουτ του Ελ Καντουρί ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στην ανάπαυλα. Στο 58’ λίγο έλειψε να γίνει και το 2-2 αλλά ο Άκπομ, φάτσα με τον Μανταντά, πλάσαρε άουτ. Από τα 60’ και μετά, η Μαρσέιγ πήρε μέτρα στο γήπεδο και είχε φάσεις και για τρίτο γκολ. Στο 68’ το φαλτσαριστό πλασέ του Παγιέ κατέληξε άουτ, για να ακολουθήσει διπλή απόκρουση του Πασχαλάκη αρχικά στο σουτ του Γκεντουζί και εν συνεχεία στην κεφαλιά του Σαλιμπά στο 74’. Η τελευταία καλή στιγμή καταγράφηκε στο 78’, με τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ να δείχνει τα αντανακλαστικά του και στο σουτ του Ουντέρ.

Στις καθυστερήσεις ο Μαρτσίνιακ απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Ζέρσον για μαρκάρισμα πάνω στον Μιτρίτσα, με τον Βραζιλιάνο αλλά και τους Ντιένγκ και Καμαρά να χάνουν τη ρεβάνς.

Ο Πασχαλάκης αναμφίβολα ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ με τις επεμβάσεις του κρατώντας το σκορ στο 2-1, ενώ από εκεί και πέρα πολύ θετική παρουσία είχε ο Αουγκούστο. Σημαντική η συνεισφορά και του Λύρατζη που έδειξε ποδοσφαιρικό θράσος όπως έχει κάνει στα τελευταία παιχνίδια. Για τους νικητές οι Παγιέ, Γκεντουζί έκαναν τη διαφορά.

Διαιτητής ήταν ο Μαρτσίνιακ (Πολωνία), με βοηθούς τους Σοκολνίτσκι (Πολωνία) και Λίστκιεβιτς (Πολωνία). Τέταρτος ήταν ο Ρατσκόφσκι (Πολωνία).

Κίτρινες: 76’, 90+4’ Ζέρσον, 89’ Καμαρά, 90+4’ Ντιένγκ - 6’ Ζ. Ζίβκοβιτς (στον πάγκο), 73’ Μπίσεσβαρ, 90+4’ Κούρτιτς

Κόκκινες: 90+4’ Ζέρσον

ΜΑΡΣΕΪΓ (Χόρχε Σαμπάολι): Μανταντά, Λιρόλα (63’ Ρονζιέ), Σαλιμπά, Τσαλέτα-Τσαρ, Κολάσινατς (63’ Καμαρά), Γκέιγ, Γκεντουζί, Παγιέ, Ουντέρ, Ζέρσον, Μπακαμπού (46’ Ντιένγκ).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας (46’ Ελ Καντουρί), Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (75’ Μιτρίτσα), Άκπομ (75’ Τσόλακ).