28/03/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 14 Μαρτίου 2022 - 00:55

Έπιασε την Προοδευτική στην κορυφή ο Εθνικός

Με δύο γκολ του Σουμπίνιο κέρδισε με 2-1 τον Αίαντα Σαλαμίνας

Mε ηγέτη τον Σουμπίνιο ο Εθνικός επικράτησε την Κυριακή (13/3) με 2-1 του Αίαντα Σαλαμίνας, πιάνοντας στην κορυφή του 6ου ομίλου της Γ' Εθνικής την Προοδευτική.

Στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων και στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής ο Βραζιλιάνος άσος άνοιξε το σκορ στο 45'+4 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, για να σημειώσει το 2-0 στο 56ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ένα λεπτό αργότερα με γκολ του Ζότο, αλλά στο 67' έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Φερεντίνου με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η ομάδα του Πέτρου Δημητρίου διαχειρίστηκε από εκεί και πέρα το προβάδισμά της.

Έτσι, ο Εθνικός έφτασε την Προοδευτική στους 38 βαθμούς κι ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για το φινάλε της κανονικής περιόδου.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Μουζάκης, Νταούλια, Ζωγραφάκης, Παντελίδης, Παπαγγελής, Ντάφλας, Μπέλερης, Σουμπίνιο (75' Ζαχαράκης), Φερναντίνιο, Λύγκος (85' Δώδας), Σάμιος (88' Χαρίτος).

ΑΙΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ (Μαργαρίτης Χατζηαλέξης): Βουτσινάς, Τζαφέρι, Λιάτος (85' Γαρίος), Κουτσοποδιώτης, Λεσάι, Μπανούσης (70' Παυλίδης), Φερεντίνος, Αγγελόπουλος, Μακρής, Σαρρηγιάννης, Ζότο (80' Παλούκης).