23/04/2024
Πόλο | Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013 - 17:56

«Σκόρπισε» τη Χίο η Βουλιαγμένη

Η ομάδα του Τεό Λοράντου επιβλήθηκε με 13-5 * «Σεφτέ» η Κέρκυρα, 8-5 τον Πανιώνιο * Αποτελέσματα 4ης αγωνιστικής και βαθμολογία

Με δυο αναμετρήσεις την Κυριακή… έπεσε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής στην Α1 πόλο των ανδρών καθώς η Βουλιαγμένη αντιμετώπισε στον Λαιμό τη Χίο και η Κέρκυρα υποδέχτηκε τον Πανιώνιο.

Στο ματς που διεξήχθη στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης η ομάδα του Τεό Λοράντου δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Χίο που δεν θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που άλλοτε ήταν μια από τις δυνάμεις του πρωταθλήματος. Έτσι, οι γηπεδούχοι παίρνοντας από το πρώτο κιόλας οκτάλεπτο μια διαφορά ασφαλείας με πρωταγωνιστή τον Αφρουδάκη έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 9-1.

Έτσι, με τους φιλοξενούμενους να μην δείχνουν ικανοί να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το ματς, η κατάληξη ήταν απόλυτα φυσιολογική καθώς εξελίχθηκε σε «παράσταση για ένα ρόλο» με τον τελικό 13-5 να είναι ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα.

Όσο για το παιχνίδι στο νησί των Φαιάκων, οι γηπεδούχοι υποδέχτηκαν τον Πανιώνιο και το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο πρώτο οκτάλεπτο αλλά οι «κυανέρυθροι» στηριζόμενοι στην καλή τους επιθετική λειτουργία έμεναν κοντά στο σκορ.

Ωστόσο το επιμέρους 3-1 του τρίτου οκταλέπτου έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων που πήραν τους πρώτους τους βαθμούς την τρέχουσα σεζόν επικρατώντας με 8-5.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΧΙΟΣ 13-5
Τα οκτάλεπτα: 4-0, 5-1, 1-2, 3-2

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Τεό Λοράντος): Αφρουδάκης Χρ. 4,Μιράλης 3, Χρυσοσπάθης 2, Μυλωνάκης 1, Καρούντζος 1, Ελμισιάν 1,Τίγκας 1.
ΧΙΟΣ (Μάκης Μικέδης): Δερβίσης 2,Φουντούλης Γ. 1, Μπεριστιανός 1, Ντούλος 1.

ΚΕΡΚΥΡΑ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 8-5
Τα οκτάλεπτα: 2-0, 2-3, 3-1, 1-1.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μίλαν Τζόρτζεβιτς): Σαρησάββας 2, Παπαθεοδώρου 2, Παυλίδης 2, Τοράκης 1, Ζαρκαντζάς 1.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Αλέκος Βάσσος): Κοκκάλας 3, Καρακάσης 2.