28/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2022 - 22:30

Ανώτερη η Παναχαϊκή και τριάρα στην Άρτα

Εύκολο 3-0 των «κοκκινόμαυρων» κόντρα στην Αναγέννηση

Ποδαρικό με νίκη στο 2022 έκανε η Παναχαϊκή η οποία πέρασε σαν σίφουνας από την Άρτα επικρατώντας με 3-0 της Αναγέννησης, το απόγευμα της Τετάρτης (19/1) για τη 13η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Το σύνολο του Σούλη Παπαδόπουλου δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη στην ηπειρωτική πόλη, να φτάσει τους 25 βαθμούς και να είναι στο -9 από τον πρωτοπόρο Τηλυκράτη Λευκάδας αλλά με δύο ματς λιγότερα. Από την άλλη η ομάδα του Ανδρέα Λαυδαριά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των Πατρινών και μοιραία ηττήθηκε παραμένοντας στους 10 βαθμούς και την 11η θέση.

Καλύτερη σε όλο το ματς η Παναχαϊκή, προηγήθηκε στο 11’ όταν ο Λιποράσε από τα αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Μπουρλάκης ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-1. Οι Πατρινοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και απείλησαν με την κεφαλιά του Σμίλτου στο 21’ που πέρασε άουτ, όμως στο 29’ έφτασαν στο 0-2 όταν ο Μπουρλάκης από σκόρερ έγινε ο δημιουργός πασάροντας στον Αλεξόπουλο ο οποίος με πλασέ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Η Παναχαϊκή άγγιξε το 0-3, αλλά ο Καρακλάγιτς στο 39’ δεν μπόρεσε να σκοράρει απέναντι στον Μπαλαούρα, ενώ η πρώτη φάση της Αναγέννησης ήταν στο 42’ με την ωραία συνεργασία των Μανιώτη, Αναστασιάδη και το σουτ του τελευταίου που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Καρακλάγιτς έκανε τη σέντρα σουτ με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κέρι έφτασε κοντά στο 0-3, αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 52’ ο Μπαλαούρας απέκρουσε κοντινό σουτ του Καρακλάγιτς. Ο πορτιέρο της Αναγέννησης Άρτας δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στο 55’ όταν ο Αλεξόπουλος με ωραία ατομική προσπάθεια από τα δεξιά πλάσαρε τον νεαρό τερματοφύλακα και πέτυχε το 0-3.

Με τη συμπλήρωση 62 λεπτών η κεφαλιά του Σχισμένου από φάουλ του Μανιώτη για τους Αρτινούς πέρασε άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά ο Παπαρούνης με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Μπουρσανίδη ο οποίος απέτυχε με κεφαλιά να μειώσει σε 1-3. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια και με το 0-3 να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Διαιτητής: Φίτσας (Κέρκυρας), Βοηθοί: Κατσαρός (Ευρυτανίας), Μπύρος (Ευρυτανίας).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Ανδρέας Λαυδαριάς) : Μπαλαούρας, Χεμπέγια (75' Τσελά), Μπουρσανίδης, Τσιλιγιάννης, Σχισμένος, Γούλας, Α. Παπακίτσος (65' Παπαδόπουλος), Μανιώτης, Δημητρέλος, Αναστασιάδης (75' Δ. Παπακίτσος), Κατσιγιάννης (46' Παπαρούνης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σούλης Παπαδόπουλος) : Αθανασόπουλος, Στεργίδης, Σμίλτος, Καρπαθάκης, Λιποράσε, Γούλας, Μπουρλάκης, Χαντί (63' Τεγούσης), Αλεξόπουλος, Καρακλάγιτς (75' Μικελάτος), Κέρι.

Πηγή ΦΩΤΟ: artagoal.gr