Ειδήσεις | Τρίτη 18 Ιανουαρίου 2022 - 23:26

Κόπα Άφρικα: Πρόκριση για Σενεγάλη, Γουινέα, Μαρόκο και Γκαμπόν

Τι έγινε στις αναμετρήσεις της Τρίτης (18/1)

Tο «εισιτήριο» για τους «16» του Κόπα Άφρικα πήραν την Τρίτη (18/1) από τον 2ο όμιλο η Σενεγάλη και η Γουινέα.

Οι Σενεγαλέζοι έμειναν στο 0-0 με το Μαλάουι για την 3η αγωνιστική και με 5 βαθμούς πήραν την πρωτιά, με τον Παπέ Αμπού Σισέ του Ολυμπιακού να μένει στον πάγκο, ενώ η Γουινέα τερμάτισε 2η με 4 πόντους, παρά την ήττα με 2-1 από τη Ζιμπάμπουε.

Ο Αγκιμπού Καμαρά ήταν και πάλι απών λόγω του τραυματισμού του, με Μουσόνα στο 26' και Μαχάτσι στο 43' να διαμορφώνουν το 2-0 του α' ημιχρόνου, για να μειώσει ο Ναμπί Κεϊτά στο 49'.

Το Μαλάουι, από την πλευρά του, με 4 βαθμούς ευελπιστεί ότι θα περάσει ως μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες ομάδες των έξι ομίλων.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 3 αγώνες)

1. Σενεγάλη 5 (1-0)

2. Γουινέα 4 (2-2)

3. Μαλάουι 4 (2-2)

4. Ζιμπάμπουε 3 (3-4).

Για τον 3ο όμιλο Μαρόκο και Γκαμπόν με το ισόπαλο 2-2 πέρασαν χέρι χέρι στην επόμενη φάση, με 7 και 5 βαθμούς αντίστοιχα.

Ο Αλεβινά στο 21' άνοιξε το σκορ για τους Γκαμπονέζους, το 1-1 έγραψε ο Μπουφάλ με εύστοχο πέναλτι στο 74', ενώ στο 81ο λεπτό με αυτογκόλ του Αγκέρ έγινε το 2-1, πριν ισοφαρίσουν ξανά οι Μαροκινοί με τον Χακίμι στο 84'.

Στο άλλο παιχνίδι οι Κομόρες νίκησαν την Γκάνα με 3-2, που απογοήτευσε και τερμάτισε 4η και τελευταία (4' Μπεν, 62', 85' Μονί - 64' Μποάκι, 77' Τζίκου).