29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2022 - 21:31

Όρθιος με Γιαννιώτη ο Ατρόμητος στους «Ζωσιμάδες»

Βρήκε τείχος απέναντι στον 29χρονο γκολκίπερ ο ΠΑΣ Γιάννινα και έμεινε στο 1-1 με τους Περιστεριώτες, στο ντεμπούτο του Κρις Κόλμαν στον πάγκο τους

Με το Χ από τους «Ζωσιμάδες» έφυγε το βράδυ της Κυριακής (16/1) ο Ατρόμητος καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης ωστόσο βρήκε απέναντί της έναν Γιαννιώτη που έπιανε τα… άπιαστα!

Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο κιόλας τρίλεπτο του αγώνα χάρη στα τέρματα του Κουλούρη (1’) και του Περέα (3’).

Μετά και το αποτέλεσμα αυτό, οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν τέταρτοι στην κατάταξη, ισόβαθμοι με τον Παναθηναϊκό στους 27 πόντους. Ο Ατρόμητος στον αντίποδα, με τον Κρις Κόλμαν να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του στον πάγκο του, κατέκτησε τον πρώτο του βαθμό μετά τις 4 Δεκεμβρίου και έφτασε τους 10.

«Εκρηκτικό» ξεκίνημα με δύο γκολ από τα… αποδυτήρια

Μόλις στο 1ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Κουλούρη ωστόσο οι Ηπειρώτες απάντησαν άμεσα καθώς στο 3’ ο Περέα με κεφαλιά «ψαράκι» ισοφάρισε σε 1-1. Ο Κολομβιανός επιθετικός θα μπορούσε να είχε σκοράρει και στο, όταν πλάσαρε άουτ από θέση βολής. Μετά το 25’ ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους Περιστεριώτες πάντως να έχουν δύο καλές στιγμές. Αρχικά στο 42’, ο Στρούγγης πλάσαρε από θέση τετ α τετ αλλά νικήθηκε από τον Σούλη ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό το γυριστό του Κουλούρη έφυγε λίγο έξω από την εστία.

«Κέρβερος» Γιαννιώτης

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ωστόσο ήταν προσωπική υπόθεση του Γιαννιώτη που έκανε πέντε σπουδαίες επεμβάσεις κρατώντας όρθιους τους «κυανόλευκους». Στο 48’ έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Μπρένερ, ακολούθησαν ακόμα δύο αποκρούσεις στο σουτ και στο φάουλ του Σάλιακα στο 59’ και στο 72’ αντίστοιχα. Ακολούθησε στο 74’ το «στοπ» του σε τετ α τετ με τον Λώλη, ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήταν η εξουδετέρωση της… «βολίδας» του Καραχάλιου στο 75’. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι, με τους Περιστεριώτες να αντέχουν μέχρι τέλους.

Ο Μπρένερ έκανε τη διαφορά για τον ΠΑΣ Γιάννινα, όντας ο πιο κινητικός και επικίνδυνος παίκτης τους. Από εκεί και πέρα, πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Σάλιακας ενώ διακρίθηκε και ο Καραχάλιος. Στον αντίποδα, αναμφίβολα, ο Γιαννιώτης ήταν ο πολυτιμότερος του Ατρόμητου ενώ καλά τα πήγε και ο Καστεγιάνο που ανταποκρίθηκε 100% στα αμυντικά του καθήκοντα. Επίσης θετικός, όσο αγωνίστηκε, ήταν και ο Μπεντινέλι.

Διαιτητής ήταν ο Μανούχος (Αργολίδας), με βοηθούς τους Νικολαΐδη (Μακεδονίας) και Ψαρρή (Ζακύνθου). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) και AVARο Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Τζήλος (Λάρισας).

Κίτρινες: 64’ Κάργας - 47’ Γκαλβάο, 61’ Σάλομον

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Σούλης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Γκαρντάβσκι, Καραχάλιος, Στάνκο, Σνάιντερ, Μπρένερ, Περέα, Μορέιρα (63’ Λώλης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Βασιλαντωνόπουλος, Στρούγγης, Γκαλβάο, Καστεγιάνο, Ντένιτς, Σάλομον, Καρτάλης (66’ Χαρίσης), Σπιριντόνοβιτς (66’ Μουνίθ), Μπεντινέλι (88’ Νταβιώτης), Κουλούρης.