20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2021 - 19:14

Ξύπνησε αργά ο ΠΑΟΚ, χάνοντας και από τον Ιωνικό!

Τεράστια και ιστορική νίκη (3-2) για τους «κυανόλευκους» στη Νεάπολη επί των Θεσσαλονικέων, που δεν πρόλαβαν να αντιδράσουν… * Δικαιολογημένες οι φωνές των «ασπρόμαυρων» για το πέναλτι που έδωσε μέσω VAR ο Τζήλος και με το οποίο οι νικητές πήραν κεφάλι στο σκορ

Παιχνίδι με έντονες συγκινήσεις έγινε το απόγευμα της Κυριακής (5/12) στη Νεάπολη με τον Ιωνικό να επικρατεί 3-2 του ΠΑΟΚ για τη 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «κυανόλευκοι» πήραν σπουδαία νίκη απέναντι στους «ασπρόμαυρους» φτάνοντας τους 13 πόντους και ισοβαθμούν πλέον με τον Αστέρα Τρίπολης ο οποίος αγωνίζεται με τον Άρη, ενώ ο ΠΑΟΚ υπέστη τρίτη σερί ήττα και παρέμεινε στους 19 πόντους, αλλά αν ο Παναθηναϊκός νικήσει την ΑΕΚ θα βρεθεί τέταρτος. Αυτή τη στιγμή οι Θεσσαλονικείς είναι στο -4 από την Ένωση.

Ο Ιωνικός έφτασε στη νίκη αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 καταφέρνοντας την ανατροπή δεδομένων πριν το ημίχρονο (2-1), με τους «ασπρόμαυρους» πάντως να διαμαρτύρονται δίκαια για τη φάση του 2-1 καθώς στο πέναλτι που δόθηκε από τον Τζήλο μέσω VAR, περισσότερο το κερδίζει ο Λένις παρά το κάνει ο Πασχαλάκης.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο 3-1, ενώ είχαν και δοκάρι για το 4-1 κόντρα σε έναν ΠΑΟΚ που μέχρι εκείνο το σημείο δεν βλεπόταν… Οι Θεσσαλονικείς... ξύπνησαν, βγήκαν μπροστά, μείωσαν σε 3-2 και μέχρι το φινάλε του ματς ήταν απόλυτα κυρίαρχοι, αλλά χωρίς να μπορέσουν να φτάσουν στο 3-3.

Παίζοντας ψυχωμένα και μυαλωμένα οι παίκτες του Σπανού δεν πτοήθηκαν καθόλου από το ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όπως συνέβη με τους «ασπρόμαυρους» όταν δέχτηκαν σχεδόν άμεσα την ισοφάριση. Αρκετά λάθη, χωρίς καθαρό μυαλό οι Θεσσαλονικείς στο πρώτο μέρος.

Παιχνίδι κέντρου η αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά και είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη αξιοσημείωτη φάση ήταν και το γκολ του ΠΑΟΚ όταν στο 18’ ο Τέιλορ από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά στην αριστερή γωνία του Χουτεσιώτη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και δύο λεπτά μετά ήταν σειρά τους για πανηγυρισμούς όταν από φάση διαρκείας στα καρέ του «Δικεφάλου του Βορρά» ο αμαρκάριστος Κάνιας με κοντινό σουτ έκανε το 1-1, ενώ ο ίδιος δεν πανηγύρισε το τέρμα σεβόμενος το παρελθόν του στον ΠΑΟΚ.

Ο Ιωνικός πατούσε καλύτερα και στο 32’ ο Λένις με ωραία προσπάθεια έκανε το πλασέ στέλνοντας την μπάλα άουτ, ωστόσο στο τελείωμα της φάσης υπήρξε η φάση του πέναλτι που υπέδειξε μέσω του VAR ο Τζήλος ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών των φιλοξενούμενων. Έτσι στο 34’ ο Άοσμαν που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Μάλιστα στο 45’ θα μπορούσε να γίνει και το 3-1 όμως ο Λένις έκανε ωραία προσπάθεια, αλλά αδύναμο σουτ στην τελική προσπάθεια και έτσι ο Πασχαλάκης μπλόκαρε την μπάλα.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού είχε το προβάδισμα και φρόντισε να το επεκτείνει με το τρίτο τέρμα που πέτυχε στο 49’ όταν ο Ντάλσιο άφησε την μπάλα στον Κιάκο και αυτός με πάσα βρήκε τον Λένις από τα αριστερά, με τον φορ του Ιωνικού να πλασάρει ιδανικά για το 3-1. Μάλιστα τέσσερα λεπτά μετά ο Κολομβιανός θα μπορούσε να κάνει το 4-1 ωστόσο το σουτ που έκανε έξω από την περιοχή σταμάτησε στο δεξί δοκάρι, ενώ στο 54’ με επικίνδυνη σέντρα σουτ είδε τον Πασχαλάκη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Ο Λουτσέσκου βλέποντας την τρικυμία στην ομάδα του προχώρησε σε διπλή αλλαγή βγάζοντας τους αρνητικούς Εσίτι και Μπίσεσβαρ περνώντας στο ματς τους Σβαμπ και Μουργκ αντίστοιχα, στην προσπάθεια να φτιάξει η εικόνα του ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο. Πράγματι οι αλλαγές έπιασαν τόπο και στη μία ώρα αγώνα οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν σε 3-2 με τη σέντρα του Σίντκλεϊ προς τον Μουργκ ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δικαιώνοντας και τον προπονητή του για την αλλαγή.

Αυτό ήταν… Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο ματς και έχασε ευκαιρίες για το 3-3, αρχικά στο 65’ με το σουτ του Σίντκλεϊ από τα αριστερά που πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Χουτεσιώτη, ο οποίος ένα λεπτό μετά έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ κεφαλιά του Ελ Καντουρί.

Ο Ιωνικός είχε ...μπλοκαριστεί και ο Σπανός έκανε επίσης δις αλλαγή βγάζοντας τους Κάνιας και Κιάκο περνώντας στο ματς τους ξεκούραστους Ματσούκα, Γκοτσούλια με κύριο μέλημα να κρατήσει η ομάδα του τη νίκη και αυτό επιβεβαιώθηκε όταν βγήκε εκτός και ο πάντα επικίνδυνος Άοσμαν για να περάσει στο ματς ο Μάναλης.

Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και στο 79’ ο αμαρκάριστος Σβαμπ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουργκ. Στο 82’ ο Μύγας βγήκε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλό και έτσι ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ κράτησε ζωντανή την ομάδα του.

Οι Θεσσαλονικείς στα τελευταία λεπτά τα έπαιξαν όλα για όλα και για αυτό πέρασε στο ματς και ο Άκπομ στη φουλ επίθεση του «Δικεφάλου του Βορρά». Όμως ο καλά κλεισμένος πίσω Ιωνικός δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν πλην μιας κεφαλιάς του Σίντκλεϊ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων στην οποία δήλωσε παρών ο Χουτεσιώτης μπλοκάροντας την μπάλα.

Άοσμαν, Λένις, Τσιγκρίνσκι, Κάνιας ξεχώρισαν από τους νικητές, ενώ από τον ΠΑΟΚ οι Ζίβκοβιτς, Σβαμπ, Μουργκ.

Κίτρινες: 42’ Βαλεριάνος, 61’ Κιάκος - 23’ Εσίτι, 77’ Σβαμπ

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), 4ος: Γκάμαρης (Αθηνών), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας-Λευκάδας).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Σάντσεζ, Ρομάο, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Κάνιας (68’ Ματσούκας), Ντάλσιο, Κιάκος (68’ Γκοτσούλιας), Άοσμαν (77’ Μάναλης), Λένις (88’ Βαφέας).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ (73’ Αουγκούστο), Σίντκλεϊ, Μιχαηλίδης (85’ Άκπομ), Βαρέλα, Εσίτι (54’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (54’ Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι.