28/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2021 - 19:10

Βαθιά ανάσα πρόκρισης στο 90' με Ιτούρμπε ο Άρης

Οι «κίτρινοι» κέρδισαν 3-1 τον ΟΦΗ για τους «16» του Κυπέλλου * Γκολάρα ο Παραγουανός άσος στο φινάλε και ισχυρό προβαδισμα εν όψει της ρεβάνς

Έχει πλέον τον πρώτο λόγο για να βρεθεί στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας... Σπουδαία νίκη με 3-1 επί του ΟΦΗ πήρε την Τετάρτη (1/12) ο Άρης στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για τη φάση των «16», με τον Χουάν Ιτούρμπε να βάζει την υπογραφή του με ένα υπέροχο γκολ στο 90', που είναι πολύ πιθανό να αποβεί καθοριστικό εν όψει της ρεβάνς στο «Γεντί Κουλέ».

Ο Παραγουανός άσος σκόραρε με φοβερό σουτ και η ομάδα του Άκη Μάντζιου νιώθει μια μεγαλύτερη ασφάλεια, σε ένα παιχνίδι πάντως που δεν ήταν και ιδιαίτερα καλό, ενώ ο διαιτητής Φωτιάς αν δεν είχε το VAR μάλλον θα έβαζε... φωτιές στους γηπεδούχους.

Και στα δύο πέναλτι που πήραν οι Θεσσαλονικείς στο α' ημίχρονο υπήρχαν καθαρές παραβάσεις από τους Κρητικούς, με τον ρέφερι του Συνδέσμου Πέλλας να αργεί να τα καταλογίσει, για να τον βοηθήσει εντέλει η τεχνολογία.

Σάσα κι Εντιαγέ οι κορυφαίοι των νικητών, Τοράλ, Μπαλογιάννης και Λάμπρου αρκετά κινητικοί για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια, που δεν ήταν γενικότερα στην καλύτερή της κατάσταση.

Το πάνω χέρι με την γκολάρα του Ιτούρμπε...

Οι «κίτρινοι» πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από τα πρώτα λεπτά και στο 16' ο Γκάμα άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα, με τον ΟΦΗ να μην μποορεί να βγάλει αντίδραση.

Όχι πάντως ότι και οι Θεσσαλονικείς ήταν απειλητικοί για ένα δεύτερο τέρμα και φαινόταν ότι το α' ημίχρονο θα έληγε στο 1-0, ωστόσο το δεύτερο πέναλτι υπέρ του Άρη στις καθυστερήσεις έφερε και το 2-0 στο 45'+4 με σκόρερ αυτή τη φορά τον Καμαρά.

Στο δεύτερο μέρος έδειξαν σημάδια ανάκαμψης οι φιλοξενούμενοι, για να μειώσουν με τον Καστάνιος στο 56', για να ακυρωθεί σωστά ως οφσάιντ γκολ του Καμαρά στο 65' και δεν έγινε το 3-1.

Οι παίκτες του Μάντζιου είχαν πλέον ως κύριο μέλημα να διαφυλάξουν το προβάδισμά τους, με τον Λάμπρου στο 76' να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 2-2, χωρίς γενικά ο ΟΦΗ να είναι πιεστικός.

Εντέλει, ο Ιτούρμπε με την γκολάρα που σημείωσε στο 90' με μακρινό άπιαστο σουτ έφερε πολλά χαμόγελα στους «κίτρινους», που έχουν ξεκάθαρα το πάνω χέρι για να πάρουν το «εισιτήριο» για τους «8» του θεσμού.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φωτιάς του Συνδέσμου Πέλλας με βοηθούς τον Κούλα του Συνδέσμου Ξάνθης και τον Σπυρόπουλο του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής. Διαιτητής VAR ήταν ο Διαμαντόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας και βοηθός ο Πετρόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας.

Κίτρινες: 54' Σάσα, 74' Φαμπιάνο - 14' Βούρος.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Γκάνεα (69' Λούμορ), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο, Σάσα (86' Μάνος), Εντιαγέ (69' Ιτούρμπε), Γκάμα (69' Γκάμα), Γκαρσία (46' Μαντσίνι), Καμαρά.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Βούρος, Διαμαντής, Γκαγιέγκος (32' λ. τρ. Μεγιάδο), Ντε Γκούζμαν, Τοράλ (64' Ναμπί), Καμάου (46' Τσιλιανίδης), Λάμπρου (83' Γιαννούλης), Καστάνιος (83' Γιάννου).