29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2021 - 21:27

Έκανε σερί τρίποντο επιτέλους ο Παναθηναϊκός

Με δις σκόρερ τον Μακέντα οι «πράσινοι» νίκησαν δίκαια 2-0 τον Παναιτωλικό *Aρνητικός πρωταγωνιστής για τους Αγρινιώτες ο Χουχούμης

Το ότι ο Παναθηναϊκός ως ομάδα είναι καλύτερος από πέρσι είναι αδιαμφισβήτητο…

Όμως μέχρι και την Κυριακή (28/11) αγνοούσε νίκη για δύο σερί παιχνίδια κάτι που «έσπασε» στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό στη Λεωφόρο για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «πράσινοι» έφτασαν στο τρίποντο με 2-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Μακέντα, φτάνοντας σε δεύτερη σερί νίκη μετά από αυτή με τη Λαμία έχοντας πλέον 17 βαθμούς, βρισκόμενοι στην 5η θέση και στο -1 από τον ΟΦΗ.

Από την άλλη ο Παναιτωλικός έβαλε δύσκολα για ένα ημίχρονο στο «τριφύλλι» ωστόσο πλήρωσε τα τραγικά λάθη του Χουχούμη, ο οποίος υπέπεσε στο πέναλτι που έγινε το 1-0, ενώ έχασε εύκολα την μπάλα γλιστρώντας στο δεύτερο «πράσινο» τέρμα. Μοιραία το σύνολο του Αναστασίου έμεινε στους 8 πόντους και στη 12η θέση.

Το ευχάριστο σε ένα εύκολο για τον ρέφερι παιχνίδι βάσει της εξέλιξης του, το ότι υπάρχει το VAR διορθώνοντας έτσι το λάθος του Αθηναίου ρέφερι να μην δει την ανατροπή του Αϊτόρ από τον Χουχούμη, καταλογίζοντας πέναλτι. Πέναλτι θα μπορούσε να δώσει και στο πρώτο ημίχρονο ξανά με πρωταγωνιστές τους ίδιους ποδοσφαιριστές. Γενικά πάντως ο Γκάμαρης με τα σφυρίγματά του εκνεύρισε τον κόσμο στο γήπεδο, ειδικά με το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων που ήταν ευτύχημα το ότι τελείωσαν μόνο με τέσσερις κίτρινες στο ματς.

Πάντως τα «καναρίνια» μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και θα μπορούσαν να «παγώσουν» τη Λεωφόρο όταν στο 15’ ο Αποστολάκης από τα δεξιά έκανε το γύρισμα στον Καρέλη που έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αναγκάζοντας τον Μπρινιόλι να διώξει σε κόρνερ.

Αυτή η ευκαιρία και το γεγονός ότι ο Παναιτωλικός και αμύνονταν σωστά και έβγαινε μπροστά ήχησε σαν καμπανάκι για τον Παναθηναϊκό που άγγιξε το 1-0 στο 22’ με την κεφαλιά του Μακέντα και τον Μελίσσα να παραχωρεί κόρνερ και ενώ στην αρχή της φάσης υπήρχε το μαρκάρισμα του Χουχούμη στον Αϊτόρ.

Ο πάντα επικίνδυνος στο πρώτο ημίχρονο Παναιτωλικός απείλησε στο 24’ με την κεφαλιά του Καρέλη που πέρασε άουτ, όμως κάπου εκεί οι «πράσινοι» βγήκαν ξανά μπροστά για το γκολ χάνοντας ευκαιρίες με Αϊτόρ στο 27’ με κεφαλιά άουτ και ένα λεπτό μετά με κοντινό σουτ από τον ίδιο παίκτη που έδιωξε σε κόρνερ ο Μελίσσας.

Ο εκνευρισμός ήταν διάχυτος στους γηπεδούχους με τα προκλητικά σφυρίγματα του Γκάμαρη, που μέχρι την ανάπαυλα δεν απείλησαν με αξιώσεις τα καρέ των «κυανοκίτρινων» και μοιραία οδηγηθήκαμε στο 0-0.

Στην πρώτη τους επιθετική απόπειρα στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε καθαρή ανατροπή του Αϊτόρ από τον Χουχούμη. Ήταν το 49’ με τον αμυντικό των Αγρινιωτών να ανατρέπει τον Ισπανό και ο Γκάμαρης υπέδειξε την εσχάτη των ποινών μέσω του VAR παρότι ήταν μία εύκολη φάση.

Τελικά το πέναλτι δόθηκε και έτσι στο 53’ ο Μακέντα βρέθηκε στην άσπρη βούλα ευστοχώντας για το 1-0 παρότι ο Μελίσσας έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία. Ο Αναστασίου προχώρησε σε αλλαγή επιθετικού με την είσοδο του Βέργου αντί του Καρέλη, όμως στο 65’ ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά καθάρισε το ματς φτάνοντας στο 2-0. Όλα ξεκίνησαν από ένα τραγικό λάθος του Χουχούμη, που έχασε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, ο Μαουρίσιο έγινε αποδέκτης της, βρήκε τον Μακέντα και εύκολα ο Ιταλός επιθετικός έκανε το 2-0.

Το ματς είχε κριθεί ουσιαστικά, αλλά στο 72’ ο Μακέντα έχασε την ευκαιρία να πετύχει το πρώτο του χατ-τρικ με την «πράσινη» φανέλα καθώς αντί να τελειώσει τη φάση μόνος του προτίμησε να πασάρει στον Αϊτόρ που αιφνιδιάστηκε.

Οι πολλές αλλαγές στη συνέχεια έριξαν τον ρυθμό και το 2-0 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε παρά τις ευκαιρίες του Μπουζούκη στο 79’ και του Παλάσιος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό οι Μακέντα, Αϊτόρ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο, σταθερός έχοντας όλη την αριστερή πλευρά ο Χουάνκαρ, ενώ για τον Παναιτωλικό σίγουρα ο τίτλος του χειρότερου πάει στον Χουχούμη, τη στιγμή που ξεχώρισαν οι Φλόρες, Τσιγγάρας και Καρέλης.

Κίτρινες: 32’ Ντουάρτε, 48’ Τσιγγάρας, 51’ Χουχούμης, 90’ Λούι

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών), Βοηθοί: Κόλλιας (Ηπείρου), Παπαδάκης (Ηρακλείου), 4ος: Κουκούλας (Λέσβου), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), AVAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σάρλια, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (75’ Μπουζούκης), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (75’ Χατζηγιοβάνης), Βιτάλ (67’ Παλάσιος), Μακέντα (82’ Χατζηθεοδωρίδης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Χουχούμης (78’ Στ. Μπελεβώνης), Κορνέλιους, Αντούνες, Τσιγγάρας, Φλόρες, Μπαρμπόσα, Μόρσεϊ (62’ Μεντόζα), Ντουάρτε (78’ Λούι), Καρέλης (58’ Βέργος).