19/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 25 Νοεμβρίου 2021 - 22:20

Βατερλό για την Εθνική στο Νιούκαστλ...

Ήττα με 78-69 από τη Μεγάλη Βρετανία στην πρεμιέρα των προκριματικών του Μουντομπάσκετ 2023

Δεν παίζει με τα πρώτα ονόματα, αλλά τέτοιες ήττες απαγορεύονται... Απογοητευτικό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής μπάσκετ στην πρεμιέρα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, χάνοντας το βράδυ της Πέμπτης (25/11) με 78-69 από τη Μεγάλη Βρετανία στο Νιούκαστλ.

Στο ματς της 1ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου και με τον Σάββα Καμπερίδη στον πάγκο, αφού ο Σωτήρης Μανωλόπουλος είναι σε καραντίνα τις τελευταίες ημέρες λόγω κορωνοϊού, οι διεθνείς έκλεισαν το ημίχρονο στο +5 (33-38), για να μπουν εξαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο και με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 15 πόντους (33-48).

Ωστόσο, η συνέχεια ήταν καταστροφική, με τους Βρετανούς -που δεν είναι δα και καμιά υπερομάδα- να βρίσκουν τελείως ανοργάνωτη την ελληνική άμυνα, ευστοχώντας σε ουκ ολίγα σουτ τριών πόντων.

Την ίδια στιγμή, οι κακές επιλογές και η αστοχία κυριαρχούσαν για την Εθνική, που βρέθηκε στο -13 (73-60) με επιμέρους σκορ υπέρ των γηπεδούχων 40-12!

Δεν άλλαξε η κατάσταση στα τελευταία λεπτά, δεν απεφεύχθη η ήττα και η νίκη είναι μονόδρομος στην κυριακάτικη (28/11, 17.00) αναμέτρηση με τη Λευκορωσία στη Θεσσαλονίκη και το «Νick Galis Hall».

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-38, 56-57, 78-69

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Ολασένι 13, Γουίλιαμς 3, Οκερέαφορ 19 (4), Νέλσον 10 (2), Φίλιπ 16 (2), Χάμιλτον 9, Μόκφορντ 4, Κλαρκ 2, Μπίγκμπι-Γουίλιαμς 2, Ογκουνλέγε.

ΕΛΛΑΔΑ: Κατσίβελης 5, Αγραβάνης 19 (1), Μουράτος 4, Γιαννόπουλος 2, Σαλούστρος 3 (1), Ρογκαβόπουλος 6, Χρυσικόπουλος, Καββαδάς 4, Κακλαμανάκης 3, Γόντικας 4, Γκίκας 14 (4), Λούντζης 5 (1).