29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021 - 18:11

Έχασαν ευκαιρίες και έμειναν στην ισοπαλία τα Χανιά

Στο 0-0 το ματς των «δελφινιών» με τον Ηρόδοτο

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε το παιχνίδι των Χανίων με τον Ηρόδοτο στα Περιβόλια για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 2, το απόγευμα της Κυριακής (14/11).

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν καλύτερη στην αναμέτρηση, όμως δεν μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς, έχοντας δύο ισοπαλίες στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Πρώτος βαθμός για τον Ηρόδοτο στο φετινό πρωτάθλημα μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον Διαγόρα.

Αρκετά καλό και δυνατό το ματς στα Περιβόλια με τις δύο ομάδες να δίνουν τα πάντα προκειμένου να πάρουν τη νίκη αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με τους Χανιώτες πάντως να φτάνουν πιο κοντά σε αυτή, αλλά τελικώς να μην τα καταφέρνουν.

Πάντως πρώτος απείλησε ο Ηρόδοτος όταν στο 4’ το σουτ του Βρεττού από πλάγια αριστερά πέρασε άουτ, ενώ δέκα λεπτά μετά πρώτο σουτ των γηπεδούχων με τον Μπαΐροβιτς το οποίο όμως ήταν άστοχο. Στο 20’ από σέντρα του Κάρλος και κεφαλιά πάσα του Μπαΐροβιτς προς τον Κολλά, ο Κόρτσαμ έγκαιρα έβαλε το πόδι του σταματώντας τον επιθετικό των Χανίων.

Τρία λεπτά μετά ο Κατίδης εκτέλεσε κόρνερ για τους φιλοξενούμενους, ο Κατίδης έπιασε την κεφαλιά, για να μπλοκάρει εύκολα ο Κουτζαβασίλης, ενώ στο 25’ από ωραία μπαλιά του Κόρτσαμ, ο Σουρνάκης απέφυγε τον Βάρκα, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Τελευταία φάση στο πρώτο μέρος το σουτ του Κολλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδικές ευκαιρίες στο δίλεπτο 64-65, με τη δεύτερη μάλιστα να είναι φάση διαρκείας. Αρχικά στο 64’ ο Καμαρά πάσαρε στον Μπαΐροβιτς ο οποίος απέφυγε τον Κόρτσαμ και από κοντά έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Ένα λεπτό μετά ο Βάρκας με σέντρα βρήκε τον Καμαρά ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και από την κόντρα έφτασε στον Βασιλόγιαννη που σέντραρε προς τον Βασιλακάκη για να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να κοντράρει ξανά σε αμυνόμενους.

Στο 83’ ο Γκίνης έκανε το γυριστό σουτ με την μπάλα να περνά μακριά από την εστία του Κουτζαβασίλη, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων τα Χανιά λίγο έλειψε να «κλέψουν» το παιχνίδι με τον Κόλα να κάνει ιδανική σέντρα, αλλά ο Βάρκας με κεφαλιά εξ επαφής έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Δήμιζα.

Κίτρινες: 43' Μπολάκης, 47' Βρεττός, 57' Κόρτσταμ, 86' Γκίνη.

Διαιτητής: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών), Βοηθοί: Παγουρτζής (Πειραιά), Δασκαλάκης Α. (Ηρακλείου), 4ος: Κρασαγάκης (Ηρακλείου)

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Βάρκας, Πατάπης, Τσαμούρης, Καμαρά (77′ Κογιέτε), Παναγιωτούδης, Βασιλακάκης (72′ Κόλα), Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Μπαΐροβιτς, Κολλάς (49′ λ.τρ. Στίκας).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιάννης Τάτσης): Δήμιζας, Αρναούτογλου (41′ λ.τρ. Λουμπάκης), Βρεττός (84′ Αποστολίδης), Καντέ, Κόρτσταμ, Κατίδης (67′ Δ. Κοιλιάρας), Μπολάκης, Ρουσσάκης, Σουρνάκης, Χαλκιαδάκης (84′ Αργκιλέσι), Χατζησάββας (67′ Γκίνη).

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: athlitiko.gr